Между 23 и 25 млрд. лв. годишно е оборотът на сивата икономика у нас показват данни на КНСБ, изнесени на заключителния форум на проекта "Активно гражданско участие за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България", част от проект “Гражданско общество“ срещу недекларираната заетост по оперативна програма “Добро управление“.
Синдикатът е разработил и редица законодателни промени за ограничаване на недекларираната заетост и проявленията на сивите практики.
Около 20% е делът на сивия сектор в българската икономика, предимно в търговията, селското стопанство и авторемонтните дейности, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. "Сивото убива конкуренцията. Сивото убива правата на хората, техните социални права, осигурителни права и всичко, което е свързано с техните трудови права", посочи той, цитиран от БНР.
Затова от синдиката предлагат промени в Закона за ДДС, в трудовия и в социално-осигурителния кодекс и дори в Закона за обществените поръчки, за да се ограничат проявленията на недекларираната заетост и сивата икономика.
От своя страна министърът на финансите Владислав Горанов изтъкна необходимостта от обостряне на гражданската нетърпимост към подобни практики.
"В момента, в който една фирма, която работи с този бранд, натрупа задължение към фиска и то в порядъка на стотици хиляди, милиони, в следващия момент, когато се опитаме да направим някакво принудително изпълнение, в това число присъствие на място и отнемане на наличности от касата, само и само нещо да погасим от декларираните от тази фирма задължения, на следващия ден ние осъмване в този обект с други фирма и с никакво имущество“, каза финансовият министър.