За повече инвестиции в държави като България се гледат фактори като географско положение, достъпност до пазари, наличие на квалифицирана работна ръка, дали чуждестранните инвестиции се защитават, има ли законност в държавата. Това коментира Петър Иванов, изпълнителен директор на AmCham, в предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.
"На срещата между американския президент Доналд Тръмп и премиера на България Бойко Борисов може би 50% от компаниите за първи път откриваха България, а имаше и вече инвестирали компании. Благодарение на този микс се зададоха доста адекватни въпроси от тези, които вече са в България", посочи гостът.
Петър Иванов изтъкна факта, че имаме много солидни математически умения, но университетите ни не произвеждат кадрите, които са на световно ниво. Освен това той добави и липсата от инженери, която според него се усеща във всички области.
По време на срещата са били зададени и въпроси относно отбранителната индустрия, която според госта е една от ключовите на база отношенията между двете държави.
"Индустрията отдавна не е това, което беше. Никой не прави унифицирана машина, произведена изцяло от една държава - тя съставена от най-добрите компоненти от различни държави", смята Иванов.
"Сделката с Lokcheed Martin не е просто сделка за 8 самолета", подчерта гостът.
Иванов отбеляза още, че в Китай, Русия и Турция инвестициите се реализират най-лесно.
"Военната промишленост, информационните технологии, комуникациите, биотехнологичната индустрия и фармацията могат да бъдат основата на дългосрочното развиване на търговските взаимоотношения САЩ-България", допълва изпълнителният директор на AmCham.
Петър Иванов отчете и необходимостта от развиването на центровете за данни.