Икономисти от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) предлагат промени в Закона за обществените поръчки и някои здравни закони, които да улеснят навлизането и употребата на биоподобните медикаменти. Икономистите ще предложат промени в Закона за обществените поръчки, които да ограничат някои съществуващи порочни практики при договарянето на цените на лекарствата за болниците, когато се отдава предпочитание на по-скъпи оригинални продукти при наличието на по-евтини аналози.
Ценовата конкуренция между биоподобните медикаменти и референтните лекарства позволява намаляване на средния разход за лечение на един пациент на фона на увеличаваща се потребност от лекарствени продукти. Това е основно послание, което здравният икономист Аркади Шарков отправи по повод представения наскоро доклад на тема „Достъп до здраве“.
Според експертите е изключително важно да се въведат мерки за стимулиране на лекарите, предписващи биоподобни продукти, както и да се обмислят стимулиращи политика за отделенията и клиниките, използващи такива терапии.
"Биоподобните лекарства са абсолютно конкурентноспособни, защото те съдържат едно и също активно вещество, както оригиналното лекарство и това трябва добре да се разбере от пациентите, за да нямат те излишни съмнения и притеснения. Идеята на биоподния аналог е от една страна да създаде алтернативи за лечението, от друга – да създаде аналог и от трета, съответно, която е и най-важната страна, касаеща нашия анализ: да повиши достъпа до лечение за пациентите и съответно да намали цената му“, обясни експертът, цитиран от агенция Фокус. „В последните години сме свидетели на спекулации, че щом един медикамент е по-евтин, следователно той е по-неефикасен, а това не е вярно“, посочи Шарков.
„Що се касае до болничната помощ, защото не всички лекарства са в извънболничната помощ, тоест не за всички се изписват рецепти и отиваш да ги взимаш от аптеката, някои са в болничната помощ. Тогава вече става въпрос за болнични търгове. Затова, от една страна, Законът за обществените поръчки следва да бъде изменен така, че да не позволява лоши практики. Към момента сме свидетели само за последната година на няколко болници, които са си позволили да извършат лоши практики, като предпочетат по-скъпия пред по-евтиния аналог на даден медикамент и да го закупят по една или друга причина“, обясни икономистът и изрази мнение, че този избор може да се дължи на различни причини - финансова облага, например“, обясни икономистът.
В началото на 2019 г. в България бе въведено ценово обвързване на биоподобния медикамент с референтния биологичен продукт, като цената трябва да е с 20% по-ниска от оригинала. Това намалява референтната стойност заплащана от НЗОК чрез вътрешното ценово рефериране. В замяна за биоподобния продукт няма никакви облекчения или допълнителни предимства при изписването му от страна на медицинските специалисти. Това обстоятелство, както и определени порочни практики в тръжните процедури, водят до опасност от напускане на българския пазар на биоподобния продукт или преценка за отказ от навлизане на пазара, което създава опасност от всички негативни последици при елиминиране на конкуренцията.Тези практики от своя страна създават опасност от покачване цената на лечение на едно здравно-осигурено лице и намаляване на достъпа за други, посочва се в доклада.
За да не се прави подобен тип злоупотреба, която ощетява не само пациентите, понеже намалява достъпа вследствие на повишена цена, но ощетява и публичния фонд, и нас като данъкоплатци. Следва да има изменение в Закона за обществените поръчки така, че подобен тип злоупотреби да не се позволяват както и няколко наредби, които са подзаконови актове“.
Аркади Шарков обясни, че становището им ще бъде изпратено към институциите и в него са синтезирани много конкретни предложения за изменения в цялото здравно законодателство - не само в Закона за обществените поръчки, но и в Закона за лекарствата, в Закона за здравното осигуряване, както и няколко подзаконови актове – наредби.
Стимулите за лекарите, изписващи биоподобни лекарства, трябва да станат част от новите мерки и това е практика в 30 европейски страни, посочва се в анализа. „Ако лекарят предписва терапия, която е разходоефективна, на своя пациент и съответно спестява пари на бюджета и създава достъп на повече пациенти до даден тип лечение, той следва да бъде стимулиран финансово“, каза икономистът.
Икономистът представи резултатите от сравнителни анализ на ЕКИП за три често назаначавани терапии, при които само за периода от 2015 до 2018 г., ако са били използвани биоподобни лекарства, биха били реализирани икономии от около 44 млн. лв. за сметка на увеличаване на достъпа до лечение на 126 000 пациенти.
Единствените, които биха „пострадали“ от такъв тип реформа, са компаниите, които имат широк интерес да запазят монополното си положение на пазара, какъвто е отчасти случаят досега, обобщи Аркади Шарков.