Прикриват се истинските аргументи за сериозната рокада в Министерския съвет. Това коментира пред БНР политологът Георги Киряков по повод поисканата и приета оставка на Бисер Петков като социален министър и номинацията на Деница Сачева за този пост.
Оставката на социалния министър Бисер Петков беше поискана и приета от премиера Бойко Борисов в петък, а доводът беше забавяне в темповете на работа на социалното министерство. В неделя пък министър-председателят обяви, че за поста ще предложи Деница Сачева, която в момента е зам.-министър на образованието.
„Имало е голям спор между финансовия министър Горанов и социалния Бисер Петков за покачването на заплатите на социалните работници“, отбеляза политологът. Очевидно има напрежение между министрите и между коалиционните партньори по отношение на социалната политика, констатира Киряков.
„В България няма власт или институция, която да не е заложник по някакъв начин на финансовия министър. В случая заложник е целият Министерски съвет, защото доста от системите са издънени откъм финанси“, посочи Киряков в коментар по БНР. Той отбеляза, че неслучайно оставката е поискана в петък в края на работния ден, за да се прикрият истинските аргументи за тази сериозна рокада.
По думите на политолога в момента има временно укрепване на коалицията с „Обединени патриоти“, „защото те очевидно са застанали зад искането на социалния министър да вдигне определен тип възнаграждение на определен тип хора“.
„С тази оставка се печели време, за да се потърси нов източник на финансиране на всички тези огромни ями за поглъщане на обществени средства“, каза политологът.
Какво се случва в правителството – дали поисканата и подадена оставка на социалния министър Бисер Петков е туширане на общественото или на политическото напрежение беше, коментираха по БНТ икономистите Мика Зайкова и Аркади Шарков.
„Има достатъчно натрупано напрежение в сферата, но логиката на действия не следва да бъде такава. По-скоро оставката е една палиативна грижа за проблемите, които тлеят 20 години назад“, посочи Шарков.
„Не знам какво си е мислил премиерът, но аз лично мисля, че това е изпускане на напрежението. Само че, премиерът натисна грешния клапан. Бисер Петков е може би единственият министър, който си е на мястото, защото е специалист. Той е изключително интелигентен, диалогичен, който може да говори с аргументи“, каза Мика Зайкова.
„Има много ключови неща, които трябва да бъдат извършени в сферата, например проблемът с болничните“, категоричен е Аркади Шарков. Тази тема беше пусната от по-долните нива, за да се провери общественото настроение.
„Политическата отговорност се поема от министъра, но когато той реши. Не може да бъдат правени промени без преди това да е извършена оценка на въздействието“, допълни Мика Зайкова.
„Това място е едно от най-ветровитите в правителството. Към социалното министерство има огромни очаквания и претенции от цялото общество. Конкретната причина трябва да я каже премиерът, но истината е, че се натрупаха проблеми, които не намираха решение”, коментира по bTV бившият социален министър Иван Нейков. По думите му Петков не е имал подкрепата на совите колеги в кабинета, бил е „чужд сред свои”.
И според Кремена Атанасова от КТ "Подкрепа" Бисер Петков не е получил подкрепа от колегите си в правителството, особено от финансовия министър Владислав Горанов.
Наистина има проблеми, натрупани назад във времето, но те не могат да се решат за година-две, нужна е и финансова подкрепа от Министерството на финансите, уточни Атанасова. Според нея доводът на Борисов, че никой в кабинета не искал да работи с Петков е несериозен.
Относно номинацията на Деница Сачева за социален министър Иван Нейков каза, че тя е позната на системата, но се надява тя да си дава сметка на какъв горещ стол сяда.
Днес майките на деца с увреждания ще излязат пред ресорното министерство днес на протест в защита на подалия оставка социален министър Бисер Петков. Те ще поискат връщането му на поста. В подкрепа на Петков се обявиха и представители на социалните работници.
„Пет пъти досега съм връщал оставката му, в петък го извиках и му казах, че никой не иска да работи с него от кабинета, а пък ако толкова си го харесват майките, някога като управляват, да си го сложат за министър и готово“, коментира вчера Борисов.
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" и политологът Стойчо Стоев коментираха темата пред Bulgaria ON AIR.
Според Стоев за оставката на социалния министър винаги има поводи и достатъчно критична маса недоволни. "Това е едно свръхголямо министерство, в което има страшно недофинансирани сектори. Общата маса ползватели на това министерство са крайно недоволни и от организацията на работа, и от размера на обезщетенията, които получават", посочи той.
"Това е повод да погледнем кой е този, който не дава пари за социални дейности", отбеляза Григорова. Според нея това е Министерството на финансите.
Стойчо Стоев смята, че по-скоро ситуацията със заплащането на първия ден от болничните е раздразнила премиера.
"Министър Петков няма нищо общо с болничните", заяви Ваня Григорова.
Според Стоев, за да заработи социланото министерство качествено, трябва да се съберат повече пари в социалната система. "Бюджетът на НОИ всяка година е в тежък дефицит. Това е големият проблем", каза той.
"Но парите в НОИ идват от НАП, който е към Министерство на финансите. Отново проблемът не е в социалното министерство", категорична е Григорова. Тя е на мнение, че новият социален министър Деница Сачева няма да намери никакви решения. "Ще посипе сол в раната на бедните", допълни тя.
Двамата коментираха и искането на част от майките на деца с увреждания Бисер Петков да бъде върнат на поста.
"Не съм съгласна да се върне на цената на това да помага за провеждането на грешни политики, както се случи предишния път. По-добре да не се връща, отколкото да бъде маша в нечии ръце", смята Григорова.