Конфедерация на труда "Подкрепа" ще проведе днес национален протестен митинг-шествие в София под надслов "Болните работници не са престъпници". Другият синдикат – КНСБ, няма да участва в акцията, предава БНР.
Сборният пункт е в 11 часа на площад „Княз Александър Първи“. Протестът е заради предложението на управляващата коалиция първият ден от болничните да не се заплаща, въпреки че премиерът Бойко Борисов обяви, че то няма да бъде внесено в парламента.
КТ "Подкрепа" поставя и други искания. Основно е работодателите да поемат поне първите 5 дни от болничните и да изплащат 100% от възнаграждението през това време, а не 70 на сто за три дни, както е сега. Участниците в акцията ще внесат декларация в парламента, след което шествието ще стигне до седалището на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Председателят на стачния комитет на синдиката Любка Георгиева заяви: "Ние не приемаме твърденията на работодателите, че всички, които ползват болнични, са мошеници, измамници или натоварват колегите си, което категорично не е вярно“.
Протестираме и срещу правителството, и срещу работодателите, заяви пред БНР Ваня Григорова , икономически съветник в КТ „Подкрепа“.
„Правителството в момента стои отстрани и гледа кой ще надделее. Това показва на хората, че те трябва да упражняват натиск, когато някой посегне на правата им и трябва да поставят искания“, добави тя. И призова хората да излязат на протеста, за да си защитят правата.
„Между първо и второ четене беше внесено предложение за цялостен анализ и подготвяне на мерки за контрол над фалшивите болнични. Това е чудесно – КТ „Подкрепа“ също смята, че контрол и анализ трябва да има. Само че забележете мотивите – те са, че работници и служители мамят работодателите си и пречат на нормалното правене на бизнес. Това ясно показва, че това, което ни се готви след месец, ще бъде много подобно на това, от което се отказаха под натиск от страна на синдикатите“, коментира Григорова.
Според нея работодателите заблуждават обществото. По думите й твърдението им, че нямат възможности за контрол не е вярно. За нея и в момента работникът е ощетен, защото работодателят плаща за болничен не 100, а 70% от възнаграждението.
„След като работодателите успяват да намерят по-кратки пътища към управленските решения, без това да мине през НСТС, какъв е смисълът ние да продължаваме да стоим там? Не е въпрос на надцакване, а на смисъл за това дали да останеш там, където би бил чут, или да се откажеш да бъдеш параван в случаите, в които те просто се крият зад гърба ти“, каза още Ваня Григорова.
Първоначалните намерения бяха протестът да се проведе съвместно с КНСБ. От там обаче обявиха, че запазват стачна готовност. Националният секретар на организацията Ася Гонева уточни, че това става след блиц проучване до членовете на КНСБ:
"Нагласата беше, че трябва да поизчакаме. Няма никаква интрига в това, че трябва да протестираме. Това, че тази седмица КНСБ няма да протестира, не означава, че няма да се наложи в някакъв момент и няма да преценят хората ни, че и те искат по някакъв начин да изразят отношение".
Основните искания на протестиращите са работодателите да поемат поне първите пет дни от болничните; да изплащат 100 процента от трудовото възнаграждение през този период (понастоящем е едва 70 на сто, като от тях се удържат осигуровки и данъци); отпадане на данъка върху минималната работна заплата; спешна актуализация на добавката за нощен труд, която е в размер на 25 стотинки; ограничаване на извънредния труд и прилагане на сумираното изчисляване на работното време само в непрекъсваеми производства.
От 10.00 ч. до 11.00 ч. в 35 Дирекции "Социално подпомагане" в цялата страна ще се състои едночасова предупредителна стачка с основно искане за 40 процента базово увеличение на основната работна заплата на социалните работници и служители. Стачката е организирана от Националния синдикат на административните служители към КТ "Подкрепа".
Работниците и служителите, членове на КТ "Подкрепа", няма да допуснат да продължи отнемането на социалните ни права, посочват от синдиката.