Близо 1 млрд. евро са турските инвестиции в България, а само за първото полугодие на 2019 г. турски компании са инвестирали 23 млн. евро у нас. Това е заявил министърът на икономиката Емил Караниколов при откриването на форум "България - инвестиционна среда", в който са участвали над 150 представители на турски компании, съобщиха от икономическото министерство.
Събитието е част от посещението на представители на Световния турски бизнес съвет (DTIK) в страната ни и бизнесмени от секторите машиностроене, транспорт и логистика, електроника, електротехника, автомобилостроене, туризъм и др. Икономическият министър е подчертал предимствата на България като инвестиционна дестинация и е посочил, че в последните години се отбелязва стабилен икономически ръст, както и че България е лидер в региона по финансова стабилност, макроикономическо развитие и състояние на кредитния рейтинг. "България е сред страните с най-ниски данъчни ставки в Европа и се отличава с най-ниските оперативни разходи в ЕС", е изтъкнал той и е допълнил, че активно се работи за развитието на индустриалните зони в цялата страна и инвестиране в образованието.
По думите му отчита се ръст на износа и на брутния вътрешен продукт, а стоките, които се изнасят от страната, са с висока добавена стойност, което подобрява конкурентоспособността на икономиката.
Съществува потенциал за привличане на инвестиции в области, в които имаме конкурентни предимства като производство на части и компоненти за водещи световни производители на автомобили, иновации, информационни технологии и телекомуникации, машиностроене, електроника и електротехника, химическа и фармацевтична промишленост, както и проекти за изграждане и модернизиране на транспортната инфраструктура, е допълнил Караниколов.
Световният турски бизнес съвет (DTIK) е основан на 26 декември 2007 г. като част от Съвета за външноикономически връзки (DЕIK), се напомня в прессъобщението. DTIK има за цел да обедини всички малки и разпръснати мрежи на турски предприемачи и успешни турски професионалисти, които са постигнали достатъчно високо ниво и достъп до процесите за взимане на решения в големи международни компании в чужбина.