Предложението на управляващите първият ден от болничните да не се плаща е безсмислено и глупаво, няма да реши проблемите със злоупотребите, няма да облекчи работодателите, а смешните изключения, които се дискутират, го правят още по-объркано. Около това се обединиха и представители на синдикатите, и на работодателите, и бивши министри на труда и социалната политика, коментирайки направеното предложение от управляващата коалиция за рестрикции при изплащането на болничните от началото на следващата година.
Преди дни ГЕРБ и "Обединени патриоти" обявиха, че предлагат в Бюджет 2020 да се запише, че от 1 януари догодина работодателите няма да имат задължението да плащат за първия ден от болничния на работника, а ще поемат само втроия и третия ден.
Допускането, че работниците ще спрат да си взимат болнични, защото няма да им се плаща първият ден е идея, която по малоумие е равна на идеята да започнем да удържаме по 20% от средствата от всички обществени поръчки, за да спрат работодателите да крадат и да корумпират политиците. Това каза пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ и член на Надзорния съвет на НОИ, в коментар на предложението на управляващата коалиция първият ден от болничните да не се плаща.
„Някой се е разбрал с някого за нещо на четири очи на гърба на всички останали, и то е хвърлено на масата, за да може някой да покаже какъв е мъж. Това е нещо, което е в състояние да разтресе цялата държава и го направи. Цялата идея е глупава… Логично би било болничният да се плаща от осигурителната система, доколкото всички ние плащаме осигурителни вноски за временна нетрудоспособност“, допълни Манолов.
Според него точенето на социалните системи в нашата държава за някои хора се е превърнало в много приличен бизнес. „Има субекти, които се занимават само с това. Има регистрирани дружества, в които са назначени обикновено възрастни хора, които не се занимават с нищо друго, освен с това да отчитат болнични листа. Не внасят никакви осигурителни вноски, а теглят средства от тази система. Само в София на органите на властта и на прокуратурата са предадени данни за над 400 такива дружества“.
Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, подчерта, че не е удачно предложението да се прокарва между първо и второ гласуване на бюджета. „Става дума за много кратко време. А това, което на нас в БСК ни липсва, е един всеобхватен и пълен анализ на ситуацията“.
По думите му е важно да се изясни кои са издателите на болничните и кои са ползвателите.
„Нашите лични лекари издават само 20% от болничните листа. Голяма част от издадените болнични са в болничната помощ. Това е феномен, свързан със състоянието и негативните тенденции в здравеопазването. Моето подозрение е, че една немалка част от издадените и ползвани дни са в държавния сектор“, каза Бранков.
За него проблемът е сериозен, защото числата показват негативни тенденции и трябва да се намерят експертни решения.
Бившият социален министър Ивайло Калфин посочи, че без никаква процедура са измислени действия, които нямат никакъв практически смисъл, освен че наказват много хора.
„Това няма да реши проблемите със злоупотребите. Няма да облекчи работодателите… Очевидно има проблем, но той трябва да се реши със съответния подход. Едно е да се бориш със злоупотребите, друго е да приемаш едно безсмислено решение. Оттук нататък започват едни смешни изключения, които го правят още по-объркано“.
Според Калфин всичко е абсолютно безсмислено действие от гледна точка на социални или здравни политики, „действие, което е за почесване на егото на един от коалиционните партньори“.
„Ако има проблем с фалшивите болнични, то той трябва да се реши, независимо къде ще преместим плащането. Основното за болничните листа е свързано с работата на здравната система. Докато не влезе електронна здравна карта, докато не влезе прозрачна здравна система – с електронно здравеопазване, изписване на фактури и болнични листа, няма как да има добър контрол. Някой трябва да подреди здравната система“, категоричен е Калфин.
Според Лидия Шулева, бивш социален и икономически министър, е сбъркано и плащането, и контролът що се отнася до болничните. При застрахователните компании, този който събира парите, контролира и плащането, посочи тя по bTV по повод предложението първият ден от болничните да не се плаща.
„В нашата система Агенцията за приходите събира парите, НОИ изплаща болничните, а лекарите, които са на подчинение на Министерството на здравеопазването, дават болничните. Разкъсана е връзката между плащането и контрола, а трябва да е на едно място”, обясни Лидия Шулева.
По думите й, ако лекарите издават болничните, нормално е плащането да бъде в Здравната каса, защото касата може да ги контролира и няма да им е все едно от парите, които са при тях за разпределение, да раздават така спокойно болнични, от които няма нужда. Другата възможност е всички лекари да бъдат на подчинение на НОИ, за да може там да е контролът, посочи Шулева.