Тя взе отношение по темата за публикувания преди дни проектозакон за земеделските земи и по-важните промени в него.
По повод на правителственото решение, че граждани от Европейския съюз ще могат да купуват земеделска земя в България Таня Дъбнишка уточни, че контекстът към момента, който се прилага в страната, позволява да се купуват земи и да се работи в сектора, стига да има регистрирана фирма от страна на чуждестранното лице.
Експертът подчерта, че принципите на ЕК за свободно движение на стоки и капитали принуждават всички държави членки да са я спазват, за да няма рестрикции.
Дъбнишка разкри, че сега зърнопроизводство и овощарството са секторите, където има най-много чуждестранни инвеститори.
"Въвеждането на максимален срок за сключване на договорите за наем и аренда на земеделска земя като предложение се отнася към случаите, в които липсата на подобна регулация води до това да има договори за 50-100 години аренда. Това ощетява собственика на земеделска земя", смята Таня Дъбнишка.
Тя изрази мнение и за предложението за превръщане на неземеделски земи в земеделски и въвеждането на забрана за смяна на предназначението на земя за срок от седем години от купуването ѝ.
Според нея първото предложение е положително. “Второто ще доведе до намеса на пазара на имоти, а това не е отразено в оценката на въздействието, посочи тя и уточни, че самата идея е вид бариера.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.