fallback

Предлага се многофондов модел във втори и трети стълб на пенсионната система

По-строгите изисквания за пенсиониране отново излизат на дневен ред

14:51 | 04.11.19 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Възрастта за пенсиониране да се повишава в бъдеще, да се въведат по-строги изисквания за получаване на пенсия от Държавното обществено осигуряване, да се ограничи достъпът до схеми за ранно пенсиониране, както и да се обсъдят възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система. Това са предложения, залегнали в отчета за 2018 г. за изпълнение на Актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012-2030 г.).

Проектът e публикуван за обществено обсъждане в портала за обществени консултации.

Последната реформа на пенсионната система, включваща повишаване на пенсионната възраст и стаж за мъжете и жените, беше от 2015 година. Наскоро министърът на труда и социалната политика Бисер Петков коментира, че те са довели до финансово стабилизиране на пенсионния фонд.

В отчета за 2018 година се посочва, че в дългосрочен план дефицитът в пенсионната система ще продължава да се възпроизвежда и в следващите години. Този негативен тренд, както и трайната тенденция на застаряване на населението, което неминуемо в бъдеще ще доведе до значително увеличение на разходите за пенсии, са повод за новите мерки, става ясно от документа. 

Управлението на дефицита в пенсионната система, поради намаляването и застаряването на населението, е възможно да бъде постигано чрез широк обществен консенсус относно приемането на дългосрочни мерки, които да гарантират справедливост за всички социални групи и солидарност между поколенията, смятат авторите на проекта. Техните анализи сочат, че възможностите за използване на т.нар. „демографски прозорци” или демографски дивиденти в пенсионната система, са свързани с въвеждане на адекватни правила и изисквания за получаване на пенсия от държавното обществено осигуряване чрез разумно повишаване на пенсионната възраст и/или стажа, чрез ограничаване на достъпа до схеми за ранно пенсиониране и др.

Предлага се строго обвързване на всички видове разходи на пенсионната система с осигурителния принос на осигуряваните на основата на обстоятелствен анализ и широк обществен консенсус.

Оценява се постигането на баланс между продължителността на трудовия живот и времето, прекарано в пенсия чрез мотивиране на имащите право на пенсии да продължат активния си трудов живот, ако работоспособността и здравословното им състояние позволяват това, като специално внимание се отдели на хората, които се пенсионират по-рано. Предвижда се осигуряване на възможности за гъвкавост при пенсиониране в съчетание с легална трудова заетост.

Успоредно с реформите на публичните пенсионни системи са необходими мерки за подобряване на функционирането или усъвършенстване на допълнителните пенсионни схеми, посочва се в проекта.

Необходимо е оптимизиране на приходите и разходите в пенсионната система чрез преглед и анализ на всички действащи механизми за това. Ограничаване на нерегламентирания трудов пазар и нерегламентираната трудова заетост с оглед защита правата на заетите и осигуряване на по-високи приходи за пенсионната система.

Авторите на проектодокумента предлагат да се обсъдят възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система, постепенно намаляване на таксите и удръжките, създаване на механизъм за гарантиране на средствата от вноски на осигурените във фазата на натрупване в допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Друга мярка е укрепване на Фонд "Сребърен" за стабилизиране на пенсионната система и за посрещане на демографските предизвикателства в дългосрочен план.

Предлагат се и мерки с компенсиращ характер за дефицитите на пазара на труда. Те са в подкрепа на икономика, която създава производителни работни места за все по-застаряващото население в активна трудоспособна възраст. Предвижда се осигуряване на пълна и производителна заетост за потенциалната работна сила.

Оценява се необходимостта от използване на резерви за стабилизиране на пазара на труда и на работната сила чрез включване на невключени социални групи (увеличаване на количеството труд) – младежи; възрастни в добро здраве; жени в определени възрастови групи; хора с увреждания, позволяващи полагане в определена степен на определен вид труд; роми; обезкуражени и др.

Авторите отчитат и нуждата от повишаване на производителността на труда, повишаване на ролята, значението и относителния дял на доходите от труд в структурата на общите доходи, радикално ограничаване на дела на неформалната заетост за всички социални групи на пазара на труда, както и на относителния дял на неформалната икономика в живота на страната.

За попълване на дефицитите на трудовия пазар се предлага инвестиране и привличане на чуждестранни инвестиции във високодоходни и иновативни високотехнологични бизнеси и сектори на икономиката с висока възвращаемост на инвестициите. Планира се развитие на нови, перспективни бизнес направления и икономически сектори, допринасящи за екологичното равновесие и развитие на технологиите, развитие на т.нар. „сребърна икономика”, поощряване на разкриването на „бели” и „зелени работни места” и др.

Обръща се внимание на разширяване на дела на учещите през целия живот.

Документът предлага и редица мерки с компенсиращ характер в системата на дългосрочните грижи, на образованието, здравеопазването, неравномерното териториално разпределение на населението и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:59 | 13.09.22 г.
fallback