„В София започва едно движение – а започне ли в София, ще стане и в България, което не сме виждали и което е окончателният разпад на малоумния двуполюсен модел“. Това заяви по БНР социологът от „Галъп“ Андрей Райчев. Според него в България се появява европейски феномен, което е много добре за страната ни.
Социологът заяви, че до две години ще имаме друга политическа карта на България
Според Райчев възниква нова десница. „В дясното текат съществени процеси. ГЕРБ си осигури 2-те години до края на мандата, но на края на мандата ще има друго дясно, което ще направи друга политическа карта на България. Не че ГЕРБ са паднали, но това е началото на края“.
В България, подобно на други страни, има продължителна, доста силна власт, каза социологът и направи паралел с Полша и Унгария, където лидерите са спечелили управлението на държавата, но са загубили столиците, отчасти паралелът е валиден и с Турция и Москва: „Това показва, че има бавни, но закономерни, промени в Източна Европа. Тези полудиктатури и диктатури, които се появиха след прехода, започват да се разпадат и то точно в местата, където възникнаха“, коментира Райчев.
Наблюдаваме удивителен, интересен, неочакван феномен, посочи още той и уточни, че за Манолова са гласували т. нар. традиционни демократи. „Таблиците показват, че над 40% от тези хора, които са инстинктивни антикомунисти, са пуснали за Манолова, а малко над 30% за Фандъкова. Даже те допринасят за намаляването на разликата между двете“, каза Райчев.
По думите му в България няма нищо по-мръсно от кметски избори. Той подчерта, че гласовете си продават не само ромите, а и много българи. Изходът за справяне с проблема е повишаване на избирателната активност, посочи социологът.
„Това не е краят на Манолова, а добро начало“, коментира още той. Райчев е категоричен, че оттук насетне Мая Манолова със сигурност ще има участие в страната. Според него тя няма да направи партия, а по-скоро ще има мажоритарни участия или да се върне към грижата за обикновения човек:
„Представете си я като лидер на профсъюз, например, на фона на нашите заспали профсъюзи. Веднага ще видите, че за 2-3 години тази жена ще има огромна роля в България. Тя има лично мажоритарно бъдеще“, смята Райчев.
„Резултатът от изборите за кмет на София води със себе си два феномена. Единият е в лицето на кандидата Борис Бонев и подвижният вот на електората му. Другият се състои в това, че избиратели на „Демократична България” не искат да признаят, че подкрепят Мая Манолова“, коментира социологът от „Алфа Рисърч” Боряна Димитрова по bTV.
По думите на Димитрова голямата разлика в процентите между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова е била заради екзитпола, който показваше преднина на настоящия кмет с малко над 10%.
„След данните от паралелното преброяване разликата се сви до 5%. В момента при 100% обработени протоколи тя е около 4,7-4,8%”, допълни социологът. Димитрова изтъкна, че на втори тур от местните избори част от избирателите на „Демократична България” са подкрепили Мая Манолова, но като форма на протестен вот, а не стратегическа бъдеща коалиция.
„Ако това съществува като феномен в екзитпола, стои въпросът дали подобна коалиция би просъществувала”, подчерта социологът. Тя обясни, че от 24 столични района, 12 се печелят от ГЕРБ. Други 8 отиват при „Демократична България”. Три района са независими – „Младост”, „Кремиковци” и „Панчарево”, а един отива при БСП. Според нея това е една доста хибридна картина в столицата и е важно да се знае дали тя може да бъде постоянна.