Най-новото направление в медицината е това, в което решението за диагноза, избор на лечение и мониторинг на заболяването се основава на индивидуални особености на пациента и данни от неговите генетични изследвания. Това дава възможност за точна диагностика и избор на лечение, което ще е ефективно при съответния пациент. Така се спестяват разходи за неефективно лечение, които могат да са между 10% и 70%, в които се включват и нежеланите лекарствени реакции и ненужни хоспитализации, съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Жасмина Коева-Балабанова, председател на Български алианс за прецизирана и персонализирана медицина (БАППМ).
"Към момента персонализираната медицина показва изключително добри резултати в областта на онкологията и редките заболявания", посочи тя.
Според д-р Балабанова-Коева при таргетната терапия благодарение на био-маркери се изследва заболяването на всеки пациент и може да се прогнозира дали лекарството ще е ефективно, или не.
"Преди години ракът на белия дроб беше 5-6 вида по класификация, сега са над 50 вида според стратифицираната медицина, и може за всеки от тях да се подбере най-доброто лечение", заяви лекарката.
По думите ѝ целта е да се обединят данните и експертизите в ЕС, което ще даде възможност на България да има база данни, която нито една страна-членка не може да постигне сама.
Д-р Балабанова-Коева смята, че доскоро персонализираната медицина се смяташе за бутиков подход.
"Една от целите на конференцията беше споделяне на добри практики и добра възможност за това е оценката на здравните технологии", информира лекарката и посочи, че няма изолирана мярка, която да доведе до революционна промяна, а е необходим комплекс от мерки.
"Превантивната медицина е изключително важна тема. Ранната диагноза на заболявания като рак може да се получи чрез скрийнингови програми и превенция", убедена е тя.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.