Документите за трудови договори, заплати и отпуски да бъдат съхранявани от работодателя за срок от 50 години. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, предложени от Националния осигурителен институт (НОИ).
Проектът на Наредба за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица е публикуван за обществено обсъждане.
Със специална разпоредба се предлага, ако осигурител прекрати дейността си и няма първоприемник, задължително да предава ведомостите за заплати, непотърсени трудови книжки и документи от досиетата на работниците в Националния осигурителен институт.
Това ще улесни изчисляването на пенсии впоследствие, както и отпускането на обезщетения, посочват от вносителите.
Според друга промяна в рамките на един месец след прекратяване на трудов договор работодателят ще трябва да предоставя в НОИ документ, който да удостоверява продължителността на осигурителния стаж, придобит при него от лицето, като се уточнява за каква категория труд са внасяни осигуровките.
Ще се даде възможност да се иска преизчисляване на пенсии за инвалидност поради общо заболяване и на пенсии за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест. До момента такава възможност законодателството предоставя само за останалите пенсии за трудова дейност.
С приемането на наредбата ще се даде възможност в НАП да постъпват данни за осигурените лица, а така и в НОИ (на основание чл. 5, ал. 8 от КСО), съответно на Националната здравноосигурителна каса (на основание чл. 69 от ЗЗО) и пенсионноосигурителните дружества.
Данните ще позволят по-лесно зачитане на осигурителен стаж и осигурителен доход при отпускане на пенсии, определяне правото и размера на парични обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, ползването на безплатни медицински услуги, своевременно разпределяне на осигурителните вноски по индивидуалните партиди на лицата във фондовете на ДЗПО и др., пише в мотивите към наредбата.
Предлага се промените да влязат в сила от следващата година.