fallback

СЕМ освободи предсрочно генералния директор на БНР

За временно изпълняващ длъжността в националната медия регулаторът назначи Антон Митов, директор на Архивен фонд в радиото

15:42 | 17.10.19 г.

Мандатът на генералния директор на БНР Светослав Костов беше прекратен предсрочно. Това стана с гласовете на всичките петима членове на Съвета за електронни медии (СЕМ), съобщи националното радио.

Временно изпълняващ длъжността генерален директор на БНР регулаторът единодушно реши да е Антон Митов - директор Архивен фонд в БНР. По закон той ще бъде на поста три месеца, докато бъде проведен конкурс за нов генерален директор на обществената медия.

Антон Митов работи в БНР от 1977 г. Кариерата му е свързана основно с програма „Христо Ботев“, на която е бил и главен редактор. Автор и водещ е на радиопредаванията „Как си ти?“, „Антон Митов шоу“, „Хоризонт на вълните на младостта“.

Решението СЕМ да пристъпи към започване на тази процедура беше взето на 9 октомври с гласовете на председателя на медийния регулатор София Владимирова и членовете Ивелина Димитрова и Розита Еленова. Тогава с "въздържал се" гласуваха Бетина Жотева и Галина Георгиева.

СЕМ даде и петдневен срок на Светослав Костов да изложи съображенията си. За да бъде прекратен предсрочно мандатът му днес, бяха нужни три от общо петте гласа на членовете на СЕМ.

София Владимирова, председател на СЕМ заяви, че така и не е получила обяснение, защо е спряна програмата на "Хоризонт" в продължение на пет часа на 13 септември.

Според членовете на СЕМ това представлява грубо нарушение на Закона за радио и телевизия и е безпрецедентно. От регулатора са категорични, че е нарушено основно право, гарантирано и в Конституцията – правото на информираност. Като "утежняващи обстоятелства" бяха изтъкнати неправомерното отстраняване на журналист от ефир и неубедителните и взаимнопротиворечащите си обяснения на Светослав Костов.

"СЕМ даде време и за съжаление, той не се възползва от него, за да преодолее тази криза", коментира Владимирова.

В своя защита Светослав Костов оспорва всяко едно от твърденията на СЕМ и в становището си твърди, че програма „Хоризонт“ не е прекъсвала, тъй като е била достъпна през интернет-страницата си. Отрича също така сигналът на радиото в страната да е бил умишлено прекъснат. Категорично отхвърля твърденията, че прекъсването на сигнала е станало с неговото знание.

В мотивите си членовете на СЕМ изтъкват, че директорът на БНР носи пълната отговорност за случващото се там и че според договора му е длъжен да работи за обществения интерес.

Бетина Жотева се позова на образуваните в прокуратурата дела по казуса, както и изслушването на главния прокурор Сотир Цацаров във временната комисия в народното събрание.

Припомняме, че на 13 септември Българското национално радио спря за 5 часа, заради което по-късно беше разпоредена прокурорска проверка. На 16 септември генералният директор Светослав Костов обясни, че спирането на програма "Хоризонт" на БНР се е наложило по технически проблем. Впоследствие бе установено, че не се налага профилактика на БНР.

СЕМ даде срок на Костов да си подаде оставката, което той не направи.

Парламентът реши Сметната палата да направи одит на БНР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:53 | 13.09.22 г.
fallback