Максималната цена на лекарствен продукт от паралелен внос да не може да бъде по-висока от тази, на която се регистрира и продава медикаментът у нас. Това предвиждат промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикувана за обществено обсъждане.
Тази практика беше отменена от Върховния административен съд с решение от юни тази година.
Според здравното ведомство обаче с отмяната на тези правила се създава празнота в нормативната уредба. Не са ясни необходимите документи и реда за провеждане на процедури за образуване на пределна цена на лекарствата, получили разрешение за паралелен внос.
Вносителят на поправката посочва и че отпада и изричното изискване пределната цена на лекарствения продукт от паралелен внос да не бъде по-висока от утвърдената от Съвета пределна цена на еднаквия или подобния лекарствен продукт. Но според министерството липсата на това ограничение може да доведе до регистриране на различни цени за един и същ продукт - на този от паралелен внос и на еднаквия или подобния лекарствен продукт у нас.
Наложително е да се преодолее съществуващата неравнопоставеност, тъй като към момента за лекарствени продукти от паралелен внос, включвани в Позитивния лекарствен списък, е разписан облекчен ред при провеждане на процедури за образуване на цена.
Необходимо е да се предотврати регистрирането на по-висока цена на лекарствен продукт, предмет на паралелен внос, от регистрираната цена на еднакъв или подобен лекарствен продукт, пише в доклада на министъра.
„С предложената промяна ще се въведе отново действащото и до момента изрично правило пределната/максималната цена на лекарствения продукт от паралелен внос да не бъде по-висока от утвърдената от Съвета пределна цена на еднаквия или подобния лекарствен продукт по чл. 214 от ЗЛПХМ", посочва се в мотивите на вносителя.
Срокът за обсъждане на промените е 14 дни поради необходимостта да се запълнят празнотите в законодателството, посочват от здравното министерство.
Паралелният внос на лекарства в България може да се превърне в част от решението на проблема с недостига на някои медикаменти у нас според Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ).
Обект на паралелна дистрибуция са лекарства, които не се внасят в България, но присъстват на територията на ЕС. Възможностите на паралелната дистрибуция предлагат да се доставя в България.