Автомобилното производство има сериозни перспективи и може да даде силен тласък на българската икономика, но изоставащото образование и застаряващото население са най-сериозните рискове за бранша. Това констатираха експерти на форум, организиран от Аутомотив Клъстер България (АКБ) и УниКредит Булбанк.
“Всяка година в света се произвеждат 100 милиона коли. Ръстът в последните години е впечатляващ и идва най-вече от развиващите се пазари като важна роля има Китай. Регионът на Централна и Източна Европа също се превърна в център на автомобилното производство и това е важно, защото когато говорим за автомобили, говорим и за развитие на технологиите, на дизайна и на много други сектори", каза Матео Фераци, Стратегия и корпоративни прогнози в УниКредит, цитиран от банката.
Участниците във форума се обединиха около прогнозата, че бъдещето на сектора е свързано с развитието на електромобилите, споделеното ползване на автомобили и колите без шофьор.
„Автомобилният сектор има много благоприятна перспектива, ако тази перспектива се материализира, той ще има много по-важна роля за производството и за българската икономика, като цяло“, посочи и Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.
Той адресира две основни пречки за по-успешното развитие на автомобилния сектор – изоставащото образование и намаляващото и застаряващо население, които заплашват да повлияят негативно както на качеството, така и на количеството на работната сила в бъдеще.
В изложението си главният икономист на УниКредит Булбанк посочи, че и по отношение на двете пречки вече са предприети мерки.
Павлов цитира данни, според които намалява броят на учениците, които отпадат от образователната система. “Заплатите на учителите бяха увеличени с повече от 30% кумулативно за последните две години, като ново увеличение се предвижда за следващата година”, напомни той и коментира, че това дава увереност, че правителството ще изпълни ангажимента си да удвои учителските заплати до края на мандата си през 2021 г.
В анализа на УниКредит Булбанк се твърди, че риск пред перспективата за развитие на българската икономика е и бързо намаляващото и застаряващо население, което заплашва да редуцира предлагането на работна сила в бъдеще.
За да се адресира този риск, поддържането на ниска безработица трябва да се превърне в първостепенна задача на провежданата стопанска политика, препоръчват експертите. – Това ще направи домакинствата по-сигурни за работните места и доходите им и по този начин не само ще способства за насърчаване на раждаемостта, но и за намаляване на изходящата миграция и изтичането на мозъци.