Надяваме се Европейският съюз да запази водещата си роля в областта на науката. Важно е да има политики, които да стимулират подобно развитие. В общоевропейски мащаб има "изтичане на мозъци". Не наука за науката, а наука за иновации – към това трябва да се стремим. Това мнение изрази Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"В рамките на изслушването на Мария Габриел в Европейския парламент се акцентира точно върху различните програми за насърчаване на науката в Европа. Говореше се и за бюджети, инвестиции. Следва програмата "Хоризонт Европа" да получи адекватно финансиране", подчерта Стойчев.
Кирил Петков, създател на Центъра за приложни изследвания и иновации към Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, обясни, че изследвания и иновации са две съвсем различни по същността си понятия.
"Изследването представлява научната част, а иновацията е неговото внедряване на пазара. Изследванията трябва да имат свобода, база, финансиране и обновяване на инфраструктурата. Въпросът е как тези изследвания да са приложими, за да формират повече заетост, и как финансиранията да не са само от държавни бюджети, а и от бизнеса", коментира той. – Една добра метрика за инвестиция е колко е ефективно финансирането от частния сектор и от бюджета на ЕС."
Според Кирил Петков само със „стипендии няма да успеем да върнем топ учените си обратно”. “Ако в комбинация с това им дадем посока на взаимодействие в частния сектор, ще успеем", категоричен е ученият, който смята, че Европа е водеща в чистата наука, но не и в иновациите.
Той смята, че самите учени трябва да финансират 70% от бюджета си през работа с индустрията.
“Проблемът на този тип стратегия е , че тя може да доведе до изоставане на фундаметалната наука. Харвард, например, задължава учените да имат няколко публикации в топ журнали и едновременно с това да се кофинансират от частния сектор", напомни Петков и потвърди, че в Европа има университети, които са добре финансирани, но дори да не са, от тях не се очаква да търсят средства от частния сектор и се превръщат „в нещо като манастири".
Според него учените трябва да си сътрудничат активно с бизнеса.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.