Очаква се българският икономист Кристалина Георгиева да бъде назначена до края на деня като управляващ директор на Международния валутен фонд, което ще я направи първият човек от държава с развиваща се икономика, който ще оглави глобалния кредитор, предава Ройтерс. Според източници на агенцията Георгиева се е представила убедително по време на интервюто си в САЩ и е убедила Борда на МВФ, че трябва да поеме фонда.
Десноцентристки политик, израснала в България по време на комунизма, Георгиева си изгради репутация по време на дейността си за Световната банка, където сега е в отпуск от длъжността си на главен изпълнителен директор по време на процеса на номиниране в МВФ - и в Европейската комисия – като упорит технократ, шампион по отношение на равенството между половете и лидер в глобалната борба срещу изменението на климата.
Тя ще се сблъска с множество предизвикателства като ръководител на МВФ, кризисният кредитор в света с 1 трилион долара огнева мощ. Сред тези предизвикателства е и глобалното икономическо забавяне, предизвикано от ескалирането на търговското напрежение между САЩ и Китай.
Освен това Съединените щати, които представляват най-големият блок с права на гласуване в борда на МВФ, се оттеглиха от многостранните споразумения. Растат и рисковете на редица развиващи се пазари, като Аржентина, която миналата година получи спасителна вноска в размер на 57 милиарда долара, най-големият досега принос от МВФ.
Във вторник изпълнителният съвет на МВФ интервюира 65-годишната Георгиева, единствената кандидатка за позицията. Очаква се той да гласува за нейната номинация в сряда.
Гласуването е до голяма степен церемониално. Георгиева, подкрепена от френския президент Еманюел Макрон, спечели през миналия месец подкрепа от останалата част от Европейския съюз, както и мълчаливата подкрепа от САЩ.
Източник на Ройтерс от борда на МВФ заяви, че Георгиева е готова за позицията. „Тя убеди борда, че е лидерът, от който се нуждае институцията и ще бъде силен защитник на многостранната система“, пояснява източникът, като говори при условие за анонимност, тъй като обсъжданията на борда не са публични.
Вероятното ѝ назначение породи гордост от родината ѝ, като някои вестници възхваляват това като доказателство както за собствените качества на Георгиева, така и като дипломатически успех за България.
„Само преди 20 години България беше сред страните със спасителна програма на МВФ“, писа финансовият вестник „Капитал“ по-рано този месец. „Номинацията на бившия български еврокомисар трябва да се разглежда не само като нейно лично признание, но и като дипломатически успех за страната“.
Георгиева ще замени Кристин Лагард, която стана първата жена, оглавила МВФ. През 2011 г., когато пое поста, Лагард бе 63-годишна и ръководеше кредитора по време на периода на европейската дългова криза.