Много държави се изказват против санкциите срещу Русия, но когато се гласува на Европейски съвет, всички ги подкрепят. Това заяви в Народното събрание министър-председателят Бойко Борисов в отговор на въпрос на депутата от БСП Антон Кутев, цитиран от БНР.
Той посочи, че не е по силите на България сама да постигне нещо по отношение на санкциите, но изрази надежда, че с избирането на Володимир Зеленски за президент на Украйна руско-украинските отношения ще се нормализират, а това може да доведе и до отмяна на санкциите, които ЕС наложи на Русия заради атексирането на Крим.
Премиерът коментира и двата големи енергийни проекта - АЕЦ "Белене" и "Турски поток". По думите на Борисов, цитиран от БНТ, проектът за изграждане на втора атомна централа се е провалил преди години заради липсата на яснота за неговата цена. Сега обаче хипотезата била друга - 12 компании кандидатстват за строителството на "Белене". Премиерът подчерта, че без Русия няма да може да бъде довършена централата, защото доставчик на реакторите за нея е именно руската държавна компания "Росатом".
Относно скандала в БНР, Борисов обяви, че подкрепя идеята анкетна комисия на парламента, както и Сметната палата, да влезе в Националното радио. Той припомни, че в момента прокуратурата извършва пълна проверка. След участието си в парламентарния контрол лидерът на ГЕРБ обяви, че ще поиска от депутатите си да се присъединят веднага към анкетната комисия по случая, за създаването на която по-рано днес се обяви левицата.
Нещо повече, добави Борисов, цитиран от БТА, пленарната зала да приеме решение Сметната палата като най-независим върховен орган да влезе и да провери цялото управление на Националното радио досега.
Премиерът добави също, че прокуратурата проверява кой е в основата на скандала и имало ли е натиск върху директора.
Аз този ръководител на Националното радио, за радост, никога не съм го чувал и не съм говорил с него, не го познавам, разясни Бойко Борисов.