Правителството прие нова Методика за определяне на линията на бедност за страната.
Предлагат се промени, произтичащи от реформата в политиките за правата на хората с увреждания. Те се налагат от необходимостта от създаване на по-прецизна и детайлна нормативна уредба и осигуряване на финансова устойчивост при предоставяне на социалните помощи за хората с увреждания, съобщават от пресслужбата на кабинета.
Съгласно новата методика линията на бедност се определя от изследването „Статистика на доходите и условията на живот“ SILC за предишната година и се индексира с индекса на цените за малката по състав кошница на годишна база.
Новият документ ще създаде устойчивост на политиката за финансова подкрепа за хората с увреждания, като се изключва възможността за понижаване размера на линията на бедност на страната.
Линията на бедност се използва при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище, при определяне на конкретни мерки за социална защита и е база за определяне на размера на финансовата подкрепа за хората с увреждания.
Размерът на линията на бедност се определя ежегодно до 31 август с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на труда и социалната политика.
От 2020 г. прагът на бедност ще се прилага и при изчисляването на месечното подпомагане за хора с увреждания.
До 2019 г. официалната линия на бедност се използва за аналитични цели, не е обвързана нормативно със социални плащания и се използва при следните плащания от държавата: при предоставянето на хранителни продукти на лица в риск от бедност по Оперативната програма за храни и/или материално подпомагане; при изплащане на еднократни – великденски или коледни, добавки към пенсиите; при предоставяне на безплатна правна помощ; при предоставяне на помощи при бедствия.
Сега действащата методика за определянето на линията на бедност е от 2006 г. и е актуализирана веднъж – през 2007 г.
Линията на бедност е 321 лева според сегашната методика. Според предлагането изменение, обаче, тя би била 351 лева. При този размер под прага са над 1,5 млн. души, което е 22% от населението на страната.