София е рекордьор по натрупани дългове
В. Сега
София е рекордьор по натрупани дългове сред общините у нас. На столицата се падат 52% от общия дълг на местните администрации у нас, показват данните на Министерството на финансите (МФ) за първото полугодие на тази година. В края на юни общинският дълг, заедно с общинските гаранции, е 1,385 млрд. лв., което е с 38 млн. лв. повече отпреди година.
В бюджета на столицата за 2019 г. максималният записан размер на общинския дълг към края на бюджетната 2019 г. би трябвало да е до 709 311 913 лв. В него се включват нови заеми, получени през тази година, както и пари за погасяване на стари задължения.
Голяма част от задълженията на общините - над 80%, са формирани от предстоящи плащания по инвестиционни проекти, посочва МФ. Просрочените задължения по общинските бюджети през последните 12 месеца леко намаляват - от 129 млн. лв. в края на юни 2018 г. на 123 млн. този юни. 83 общини са успели да разплатят част от просрочените си задължения, докато други 50 са ги увеличили. Градовете с най-големи неразплатени в срок суми са Пазарджик - 20 млн., Смолян с 14 млн., Стара Загора с 13 млн. и Видин с 11 млн. лв.
Чакащи за трансплантация започват безсрочен протест срещу здравния министър
В. Сега
Пациенти и близки на пациенти, нуждаещи се от белодробна трансплантация, започват от 18 септември безсрочен протест с искане за оставката на здравния министър Кирил Ананиев.
Белодробни трансплантации не се извършват у нас, а в момента страната ни няма и договори с чуждестранни клиники за това. Единственият договор - с клиника в Австрия, където преди това се приемаха българи, бе подновен в началото на годината, но там бе извършена само една трансплантация. След това клиниката спря да приема чужденци. МЗ обещава белодробни трансплантации да могат да се извършват в България през 2021 г.
По последни данни на агенция “Медицински надзор“ 18 души чакат за белодробна трансплантация у нас.
Над 4 милиона долара печелят БГ геймъри
В. Монитор
Над четири милиона долара – такава е равносметката на българския професионален геймър Иван Бориславов Иванов, по-известен в средите с псевдонима MinD_ContRoL, за последните пет години. Според справка в сайта esportsearnings.com той е участвал в общо 61 турнира, от които е спечелил общо 4 483 493 долара. Големия си пробив MinD_ContRoL прави през 2017 г., когато с отбора си Team Liquid печелят едно от най-оборотните международни състезания - The International. Само от него Иванов печели 2 млн. долара.
„Светът на електронните спортове е интересен и вълнуващ. Често любовта към видеоигрите води много от геймърите към професионална реализация. Те започват да играят в онлайн турнири, които ги водят към международната сцена. Някои от тях като The International 2019 са с наградни фондове от 30 млн. долара“, съобщиха за „Монитор“ експерти от сферата на електронните спортове.
Университетите в научна битка за 40 млн. лв.
В. Труд
Скок в стратегическите цели и управлението на университетите у нас предвижда нова операция в рамките на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. По нея има 40 млн. лева, за които могат да се борят всички вузове у нас – държавни и частни, стига да върнат науката в залите си. Те ще трябва да се конкурират и ще получават оценка, съобщи зам.-министър Карина Ангелиева на форум за политиките в средното и висшето образование през новата учебна година.
„Говорим за това какъв скок трябва да направят университетите – без връщане на науката няма как да продължим напред. Водим нелеки преговори с ЕК, за да може всички университети да имат достъп до операцията и да получават пари. Но трябва да има състезателен елемент и конкуренция“, обясни зам.- министърът. По думите й 40 млн. лв. са планирани за инвестиране, за да могат вузовете да направят въпросния скок, а това означава реална промяна от гледна точка на тяхното управление.
Това е повод университетите да станат по-предприемчиви. „Програмата ще даде прозрачност – какво и в кои направления да се развива даден университет. Ще помогне да видим къде са областите, в които има нужда от инвестиции“, уточни зам.-министърът.