fallback

Кредитен консултант: Лихвите по кредитите няма да се променят до края на годината

Българинът трябва да помисли повече как да инвестира парите си, посъветва Тихомир Тошев

16:22 | 30.08.19 г. 1
Автор - снимка
Редактор

До края на годината няма да има промяна при лихвите по кредитите. Това каза по БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. По думите му новоизтеглените кредити са добре обслужвани от клиентите.

Към момента изтеглените кредити възлизат на 22 мрд. лева, а 55 млрд. лева са депозитите на българите в банките. Въпреки ниските лихви по депозитите българите продължават да влагат средствата си в банка, посочи специалистът. Неговите очаквания са до края на годината депозитите да нараснат още.

Няма причини лихвите да се повишават, но няма основания и да намаляват, защото са достигнали доста ниски нива. Очаква се кредитният пазар да е спокоен и годината да завърши с ръст по ипотечните кредити от 15 на сто и от 20% при потребителските. 

Ръстът на кредитирането в момента действително е високо, но той е в обемите, а не в броя на заемите, посочи експертът в коментар на последните данни на БНБ, според които 20% е ръстът при потребителските кредити и 10% при ипотечните.

"Това се смята за висок ръст, тъй като нормалният за пазара е до 10 на сто", посочи консултантът. Тошев не смята обаче, че високите ръстове на кредитирането в момента са притеснителни, тъй като в последните години е много малък делът на лошите кредити.

За охлаждане на ръста в кредитирането може да се мисли поне след три години, ако се задържи над 10 на сто, посочи Тошев.

За да няма проблем с плащането на вноските по заемите, Тошев даде няколко съвета. “Не повече от 30% от доходите ни да отиват за погасяване на всичките ни кредитни задължения. Не само на ипотечен кредит, а ако има лизинг на автомобил, кредитни карти, изобщо всичко. Винаги е хубаво между три до шест вноски да държим на депозит. Т.е. да се застраховаме, ако имаме някакъв проблем“.

Българинът трябва да помисли повече за това как да инвестира парите си, посъветва консултантът. „Защото ако парите се държат на депозит при лихва от 0,1 или 0,15% и инфлация почти 3%, то покупателната способност на тези пари намалява“, посочи той. И допълни, че в Европа и САЩ хората са доста по-пресметливи в инвестициите си. Въпреки че и на запад хората държат големи суми по депозити, те разпределят портфейла си между банков депозит, застраховка живот с инвестиционен характер, пакети акции и др., така че разпределят риска в различни инструменти, което им позволява да управляват както кредитните си задължения, така и спестяванията, коментира Тихомир Тошев.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:38 | 14.09.22 г.
fallback