В момента сме свидетели на рекордно ниски лихви на българския банков пазар. Това коментира банкерът Левон Хампарцумян в ефира на Нова телевизия.
Той обаче подчерта, че ниските лихви не карат хората да теглят масово кредити. „Заем се взима, когато човек има нужда. Фундаменталният смисъл на кредита е да вземеш пари от бъдещия си доход. Затова трябва да сме уверени, че ще можем да го изплатим”, каза Левон Хампарцумян. Той коментира и изготвените от Европейската централна банка правила, които имат за цел да намалят „лошите” кредити. „Черният” списък предпазва банките от нарастването на необслужваните кредити. Тя пази и клиентите от задлъжняване. "Не става въпрос, ако закъснеем с вноската за ден или седмица. Говорим за забавяне с години. Клиентът винаги може да отиде в банката и да обясни, че има проблем и да реструктурира дълга си”, каза още Хампарцумян. Той допълни, че клиентите, чието финансово състояние се промени, ще бъдат наблюдавани по-внимателно, но няма да им се вдига лихвата.
При теглене на заем след 30 юни тази година и просрочване или неплащане на вноските по него автоматично ще се получава най-висок рисков профил. Влизането в "черния списък" означава, че ако някой поиска да изтегли нов заем, ще бъде одобрен много по-трудно и няма да може да получи преференциални лихви. Това обясни по темата в ефира на Bulgaria On Air кредитният консултант Тихомир Тошев.
За необслужвани кредити вече се смятат вземанията, по които има просрочие, без значение колко дълъг е периодът на забавяне на плащането, уточни той.
Кредитите на длъжници, които са редовни в плащанията, но финансовото им състояние се е влошило, също ще попаднат в тази група.
"На всеки 15 дни финансовата институция, от която е човек е ползвал кредит, дава репорт как обслужвате кредита си и само за едно провинение влизате в черен списък", каза Тошев.
По думите му, ако сте постоянно със забавяне или не плащате системно (след напомняне), в следващите 5 години няма шанс да получите кредит. При едно провинение, което не е толкова тежко, новата банка вероятно ще ви отпусне кредит. Всичко се решава в рисковите звена на финансовите институции.
"Препоръчвам да не допускате повече от 1-2 забавяния на вноска", каза още кредитният консултант пред Bulgaria ON AIR.
Събеседникът в студиото посочи, че има ръст при всички сегменти на кредитирането у нас - за ремонти, за автомобили, но почти няма случай на теглене на пари за почивка. За ремонти теглим около 12 хил. лв., допълни той.
Вижте целия разговор във видеото