fallback

Фермерите ще трябва да се справят с намален бюджет за инвестиционни проекти по ОСП

През новия програмен период ще се стремим към устойчиво и диверсицифирано селско стопанство, посочва консултант по европроекти

16:21 | 14.08.19 г. 2

Новият програмен период 2021-2027 г. за Общата селскостопанска политика (ОСП) предстои. В края сме на програмния период 2014- 2020 г. Разбира се, има програми отличници и такива, които се движат с по-бавни темпове. Като цяло структурата се запазва. Има няколко нововъведения, които са заложени в рамката. Първото е бюджетът – там се очаква леко намаляване, а това важи за целия Европейски съюз (ЕС), Brexit има голямо влияние върху него, коментира в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Ивайло Здравков, управител на консултантската компания за управление на европейски проекти ЕНПРОМ.

„Към момента очаквания за България бюджет е в размер 2,4 млрд. евро, посочи Ивайло Здравков. – Това е целият бюджет по самата програма, която е разделена на два стълба. В първия стълб са преките, директни плащания. По-стратегическият - стълб 2, включва инвестиционната програма за изграждане на предприятия, ферми и въобще всичко, касаещо продукта на реалния бизнес.“

Според него там обаче се очаква намаление от порядъка на 300 млн. евро. При добра оптимизация и правилно разпределяне на средствата от държавата намалението не би повлияло чак толкова", смята експертът.

Ивайло Здравков напомни, че секторът с плодове и зеленчуци е сред приоритетните, и обясни, че сега очакванията са да има насоченост и към виното, както и към пчелните продукти, които също не са за подценяване.

„До момента по "Програмата за развитие на селските райони" има действащи 72 мерки, пресметна управителят на ЕНПРОМ и уточни, че спрямо новата конструкция на програмата се очаква да бъдат осем интервенции, за да се получава по-лесен трансфер на средства от една мярка към друга. – Първата от тях е "Натура 2000".“

Времето за приключване на програмния период е догодина.

"Този път ще бъде една година по-малко за изпълнение на проектите и изразходване на средствата. Процедурата трябва да е много по-стегната, но от друга страна, това облекчава някои от стъпките за кандидатстване", обясни експертът.

По думите му една от целите на новата ОСП сега е интелигентното, устойчиво и диверсицифирано селско стопанство, за чието съдържание Здравков каза, че трябва тепърва да се детайлизира.

Повече от разговора в студиото вижте във видео материала. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:39 | 14.09.22 г.
fallback