Председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев е подал оставка, предаде Агенция "Фокус".
Той е подал оставка на 31 юли 2019 г. Това съобщи председателят на парламента Цвета Караянчева. Тя предложи точката за предсрочното му освобождане да бъде включена в дневния ред на депутатите за днес и това бе подкрепено от пленарна зала.
Очаква се оставката да бъде гласувана по-късно днес.
Оставката на Пламен Георгиев идва няколко месеца, след като избухна скандалът „терасагейт“ покрай незаконната тераса и барбекюто на апартамента му в столицата.
Investor.bg припомня, че през април главният прокурор Сотир Цацаров разпореди на Върховна касационна прокуратура да извърши проверки по публикации в медиите за придобити недвижими имоти от Пламен Георгиев, председател на КПКОНПИ.
Малко след това стана ясно, че Георгиев е пропуснал да декларира 186 квадратни метра от своя апартамент, а постройките на терасата му са незаконни и трябва да бъдат съборени. Той обжалва акта на „Контрол по строителството" на столичния район „Слатина”.
Георгиев беше в дълъг отпуск, докато срещу него течеше проверката срещу от НАП и прокуратурата.
Депутатите поканиха подалия оставка председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Пламен Георгиев. Това стана по искане на БСП. "За" процедурата бяха 106 народни представители, "против" 32 и 13 се въздържаха. От левицата настояха Георгиев да обясни в пленарната зала мотивите за решението си да освободи предсрочно поста, предава БТА.
Каква е спешността да бъде решена съдбата на председателя на КПКОНПИ без да имаме представа какво е свършил този човек, без дебат, считам, че народните представители не могат да вземат информирано решение, противопостави се Крум Зарков от левицата.
Георгиев е избран от НС, депозира оставката пред НС, следва да дойде и да обясни, подкрепи го колегата му Филип Попов.
В крайна сметка с гласуване в зала бе решено той да бъде поканен.
Час по-късно депутатите гласуваха предсрочното прекратяване на мандата на Пламен Георгиев, председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/. Със 120 гласа "за", "против" - 3 и "въздържал се" - 3 депутатите освободиха от поста Георгиев.
Председателят на парламента Цвета Караянчева закри разискванията поради липса на изказвания. Преди почивката, която се наложи във връзка с искането на БСП за изслушване в зала на Пламен Георгиев, Караянчева представи изпратено писмо от заместник-председателя на КПКОНПИ Антон Славчев, с което се предлага на Народното събрание да прекрати предсрочно правомощията на Пламен Георгиев във връзка с постъпило от него заявление.
„За себе си съм убеден, че това беше целенасочена атака, но, освен това имам и семейство и държа на безупречната репутация, не мога да позволя да се хиперболизира едно нищо“. Така бившият вече председател на КПКОНПИ Пламен Георгиев обясни пред журналисти в парламента защо се оттегля от поста. Той поясни, че атаката идва от засегнатите олигарси.
На въпрос дали има доказателства за твърденията си отговори: "Ако имам доказателства, естествено е, че ще ги предоставя. Но очевидно е, че една новина, която, според мен, не е новина, която не би трябвало да буди такова внимание, беше държана седмици наред и бях атакуван съвсем несправедливо".
Важното е, подчерта Георгиев, че всичко, което съм правил е законно, не съм купувал евтино - видя се по цените - 1000 евро на квадрат, не съм купувал от свързани лица, а от частнио, не съм променял данъчни оценки.
Пламен Георгиев уточни, че решението за оставката му е било обмислено в месеците, през които е вървяла проверката. Той заяви, че никога не е бил проверяван от антикорупционната комисия, която до днес оглавяваше.
„В крайна сметка името ми е изчистено“, каза той. И уточни, че преди да депозира оставката си, не се е срещал днес с премиера. Той възнамерявал да се върне към работата си като прокурор.
Пламен Георгиев заяви, че е получил и заплаха за живота си и в момента е с охрана.
* Допълнена към 15.50 ч.