На местните избори наесен няма да има възможност да се гласува машинно, а само с хартиени бюлетини. Това окончателно реши мнозинството в Народното събрание с прокараните на второ четене промени в Изборния кодекс, съобщава БНР.
От ГЕРБ обаче се отказаха от отмяна на машинното гласуване и за парламентарни избори, така че в крайна сметка електронен вот ще има за президентски, европейски и парламентарни избори.
Основният аргумент на вносителите бе, че изборите с многомандатни избирателни райони са значително по-сложни от останалите, а това налага по-различни бюлетини, както и по-сложен софтуер.
В подкрепа на машинното гласуване се обявиха ДПС и БСП. Според тях то трябва да бъде запазено. От ДПС призоваха и за машинно отчитане на гласовете.
В отрицателен вот депутатът от "БСП за България" Иван Иванов се обърна към управляващите с думите: "Гласувах против, защото представителите на вашата парламентарна група не знаят кога са искрени, гласувах против, защото целенасочено от месеци насам движите законодателния процес в тази насока". Той посочи, че до последно членовете на секционните избирателни комисии не са знаели как да ползват машините.
"Аз разбирам, че на всяка цена искате да спечелите местните избори - но не е това начинът", каза още той, цитиран от БТА.
Investor.bg припомня, че това е поредното отваряне на Изборния кодекс за тази година. През февруари депутатите на два пъти се занимаваха с промените в изборното законодателство. На 14 февруари те приеха изменения в Изборния кодекс, с които решиха хартиеното гласуване да бъде заменено с машинно на вота след местните избори през 2019 г. Предложеният текст предвиждаше още при европейския вот машинно гласуване да се проведе в най-малко 3 хиляди избирателни секции, а за общите избори за общински съветници и кметове през тази година машинно гласуване да има в най-малко 6 хиляди избирателни секции.
На 26 юни на зеседание на Правната комисия след евровота председателят на ЦИК Стефка Стоева отчете, че увеличаването на броя на секциите с машинно гласуване вероятно ще доведе до увеличаване на несъответствията и грешките в протоколите на СИК, което при този вид избори може да повлияе на резултата. Стоева отчете, че 58967 избиратели са гласували с машини, което е 7,59% от всички гласоподаватели. Тя уточни, че в секциите с машинно гласуване само 27,7% от избирателите са предпочели да гласуват с машина, а останалите са избрали хартиената бюлетина.