fallback

Ще доплаща ли българинът при новия здравен модел на Кирил Ананиев

Пациентите ще имат по-голям избор след като внесат парите си в частен фонд, коментираха д-р Стойчо Кацаров, Аркади Шарков и д-р Иван Кокалов

10:38 | 15.07.19 г. 3

Здравната каса да се конкурира с частни здравни фондове за здравната вноска на осигурените лица. Това е една от идеите в новия здравноосигурителен модел на министър Кирил Ананиев, който ще бъде представен днес.

Въпреки че тази вноска ще остане в размер на 8% от доходите, при частния фонд ще има и потребителска такса, чийто размер все още е неизвестен. Освен това, за да получи лиценз, частният здравен фонд ще трябва да набере над 1 млн. осигурени лица.

Според председателя на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров пациентите няма да плащат повече с предвидените промени. “Възможността ни като граждани да избираме къде да внасяме парите си, е в наш интерес, защото, ако не ни харесват условията на един фонд, можем да изберем другия”, заяви той пред bTV.

Здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков обясни, че новият модел цели да създаде конкурентна среда, тъй като конкуренцията сваля цените и повишава качеството. Все още обаче не било ясно как ще бъде постигната тази конкуренция по думите му.

Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов се позова на доклада на Европейската комисия, според който българинът доплаща най-много от европейците за здравеопазване. "Този модел, който ни се предлага, е за богати нации. Българският народ не е от тези", категоричен е синдикалистът.

Investor.bg припомня, че във визията на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на новия здравноосигурителен модел се търси по-специфичен механизъм, който да позволи на болниците да функционират нормално. Той настоява за сериозен дебат за бъдещия здравен модел, за да се постави бъдещото развитие на здравеопазването на надпартийна основа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
fallback