Намаляването на ДДС няма да промени цената за крайния потребител. Това няма да стане нито при намаляване на общата ставка, нито при диференцираните ставки, заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), който се проведе в Министерския съвет. Повод за свикването на съвета беше предложените от БСП промени в Закона за ДДС и въвеждането на намалени ставки за косвения налог за продукти и изделия от брашно, месо, мляко и яйца, както и на лекарствата.
Финансовият министър, цитиран от БТА, даде за пример Гърция, където не е е имало промяна на цените след понижението на ДДС.
От създаването на системата за ДДС всички държави след 80-те години се стремят да постигнат синхронизация и единност на ставките. "Силни синдикати и слаби правителства са довели до тази фрагментация на данъка в Европа и повярвайте, че нито един мой колега финансов министър не е щастлив от това", изтъкна Владислав Горанов. Той бе категоричен, че нито една от целите, описана в мотивите на вносителите, няма да бъде постигната.
Финансовият министър изтъкна, че намаляването на ДДС задължително ще изисква увеличение на прякото облагане. Според него сегашната система е постигнала баланс и събираемостта е относително добра. Опитът да се преструктурира системата ще доведе до стрес в икономическите субекти и без дори да става въпрос за ефекта върху фиска, добави той.
Владислав Горанов смята, че най-погрешният възможен инструмент за постигане на справедливост на уязвимите групи хора е чрез промяна на ДДС, защото той важи еднакво както за хората с високо материално положение, така и за тези по-ограничени възможности. "През данъците никой не си оправил икономиката и не е постигнал справедливост в обществото, завърши Владислав Горанов.