fallback

Преглед на печата за 17 юни

07:50 | 17.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Най-скъпите ниви са в Балчик - 2600 лева за декар В. Сега

Новите данни на Националния статистически институт разкриват интересни факти за пазара на земеделска земя у нас през 2108 г. Както "Сега" писа преди дни, през миналата година средните цени в Добруджа като цяло са спаднали. Въпреки това нивите в житницата на България си остават най-скъпата обработваема земя, показва разбивката по общини. Шампионите са Балчик, Каварна и Шабла, където сделките са сключвани при средни цени съответно 2635, 2369 и 2312 лева за декар. Това са и единствените райони с цени над 2000 лева. Изненада няма - общините от Златна Добруджа, които гледат към морето, по традиция оглавяват тази класация. Доста  високи цени държат и селските общини в Силистренско и Русенско. В същото време има много землища, в които агроплощите са се продавали за под 500 и дори под 400 лева. Те са най-вече в Северна България, само че на запад от "житницата на България". Такива са община Елена във Великотърновска област (322 лв. за дка), монтанското село Георги Дамяново (321), Тетевен, Ловешка област (286 лв.). Рекордът по ниски цени обаче не в Северозапада, а е в Софийска област.

Цената на раждане в болниците тръгва от 900 лв. и стига 2400 лв. В. Сега

Въпреки че от 1 януари тази година болниците са длъжни да публикуват на сайтовете си цените на всички услуги, които предоставят извън поетото от здравното осигуряване, масово информацията липсва. От оповестените тарифи се вижда, че раждането например стартира от 900 лв. и стига 2400 лв. Лечебните заведения са длъжни да поставят на общодостъпни места в сградата си информация относно вида и цената на всички предоставяни медицински и други услуги и за начина на заплащането им. Информацията се публикува и на интернет страницата на лечебните заведения или се оповестява по друг обичаен начин, както и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването", пише в закона. Тъй като това не е станало, от Министерството на здравеопазването (МЗ) дават на болниците нов срок - до 14 юни, за да посочат къде са оповестили ценоразписа си, както и да пратят данните на ведомството. Тъй като данни липсват, информация за цени няма и на сайта на МЗ.

След фалита на „Захар-Био" в Русе продават имоти В. Монитор

Над 100 семейства могат да останат на улицата след фалита на завод „Захар-Био" в Русе. В момента е започнала процедура по обявяването в несъстоятелност на предприятието, чийто дълг надхвърля 14 млн. лева. За да покрият задълженията, кредиторите са принудени да продадат материалните активи, включително и ведомствените жилища, което притеснява хората, които от години живеят в тях.Според доклада на синдика захарната фабрика е фалирала заради наложените ограничения на европейския и световния пазар. Производството се е оскъпило, а за нарушения на квотите за внос на сурова захар от захарна тръстика Държавен фонд „Земеделие" санкционира предприятието с 8,5 млн. лева. Междувременно се натрупват задължения към НАП и от неплатени местни данъци към община Русе.

Туроператори пред фалит,гледат към чужбина заради данъчна наредба В. Труд

Въпреки огромните усилия от страна на бизнеса и непрестанните срещи с различни експерти от Национална агенция за приходите (НАП), голяма част от туроператори и агенти са изправени пред фалит, фирмена емиграция или отказ от пазарни сегменти. Причината е влизането в сила на наредба Н-18 от септември. Изискванията, които поставя нормативния документ пред туристическия бизнес обаче продължават да са неизпълними, а хаосът с тълкуването на наредбата не е изчистен. И е под въпрос дали всички проблеми, които ще произтекат за бизнеса от това ще бъдат решени преди влизането в сила на документа. Целта на наредбата е да изсветли приходите, които в момента се крият при плащания в брой. Според данъчните експерти така в хазната ще влязат поне половин милиард лева повече. Всъщност почти всички плащания, които касаят туризма са такива, по простата причина, че плащанията с банкови карти онлайн и на пос терминали, според наредба на БНБ, са именно кешови.

Президентът сложи втора тапа на околовръстното - има пари, но няма как да го почнат през юли В. 24 часа

73 дела за имоти чакат съдът да насрочи дати, а тировете продължават да блокират столицата между “Младост” и “Цариградско шосе” Над 23 000 автомобили и камиони всеки ден попадат в най-тежката тапа на Околовръстнот в София - между квартал “Младост” и “Цариградско шосе”. В неделя, малко след 18 часа, там се чакаше средно между 40-50 минути, а изнервените шофьори се движеха с десетина киломитра в час. В средата на юли трябваше да започне ремонт, чиято индикативна стойност е 123 милиона лева. Парите са налични - ще дойдат от бюджета, но ремонтът няма да започне - той бе блокиран, след като президентът Румен Радев поиска Конституционният съд да тълкува промените в Закона за държавната собственост зо бързото отчуждаване. 73 дела за размера на обезщетения за имоти блокират проекта за разширяване на околовръстния път на София в участъка от кв. “Младост” до бул. “Цариградско шосе”. Той е от изключителна важност, тъй като ще изнесе тежкия трафик от столицата, ще облекчи връзката между магистралите “Струма” и “Тракия” и транзитните тирове няма да минават през столицата. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:39 | 13.09.22 г.
fallback