fallback

Сметната палата: Администрацията не дава пълната обществена информация

Платформата за достъп до обществена информация не работи, защото е в процес на внедряване, констатира одитът

17:14 | 30.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Сред населението преобладават негативни нагласи към държавните институции по отношение на публичността и прозрачността, които се пренасят и върху оценката на актуалност и полезност на обществената информация в интернет страниците на държавните ведомства.

Това са изводите в доклада на Сметната палата, която извърши одит на изпълнението доколко публична и прозрачна е дейността на администрацията на централната изпълнителна власт, и как се реализира правото на гражданите за достъп до обществена информация.

Проверката е обхванала практиките в 17 министерства, администрацията на правителството и Държавната агенция „Електронно управление“, съобщиха независимата одитна институция. Целта на одита е да проучи дали гражданите и бизнеса са удовлетворени от осигурената публичност и прозрачност на държавната администрация и от достъпа до обществена информация.

Противоположна е оценката на специалистите от предоставяната от държавните институции, обществената информация доколко тя е полезна и актуална. Те имат имат по-високи очаквания към лесния достъп, процеса по получаване и по яснотата на информацията. Решението според тях в улесняване на достъпа и процеса чрез уеднаквяване на бази, формати, заявления и оптимизиране на организацията на сайтовете на държавните ведомства.

От Сметната палата посочват кои са рисковете за прозрачност и за максимално улесняване на достъпа до обществена информация чрез интернет страниците на държавната администрация. Одиторите са проверили дали работят механизмите за контрол върху пълнотата и актуалността на информацията на интернет страниците, каква е визията и ефективността на търсене на информация в тях.

Целта на одита е да разбере каква е ефективността на действията по създаване на платформата за достъп до обществена информация, функционирането на портала за консултативните съвети и  изграждането, функционирането и развитието на портала за отворени данни.

Сред основните заключения на Сметната палата са, че правителството предприема действия за приемането на законови разпореди и създаването на агенция за електронно управление, има стратегически ангажименти и планове за реализацията им.

В отделни министерства обаче не са осигурили изпълнение на законовите изисквания за публикуване на информация. Одиторите констатират, че не е осъществяван мониторинг и контрол за пълнотата и актуалността на информацията, публикувана на интернет страниците.

От проверката се разбира, че интернет страниците на голяма част от централните органи на изпълнителната власт не са унифицирани и не осигуряват равен достъп до информацията за хората с увреждания и гражданите на други държави-членки.

От Сметната палата посочват, че до приключване на одита платформата за достъп до обществена информация не работи, защото е в процес на внедряване.

От създаването на Портала за консултативните съвети до края на 2018 г. не са извършвани промени в системата, като информацията в него е непълна и не е актуална. Порталът за отворени данни не генерира очакваните ползи поради пропуски в организацията, ограничена функционалност и липса на анализи за обществена значимост и полезност на публикациите, установяват одиторите.

Най-късно до средата на следващата година трябва да се изпълнят препоръките, които Сметната палата е дала към ведомствата от държавната администрация.

В Министерския съвет трябва да направят анализ на практиката на администрациите, които прилагат Закона за достъп до обществена информация. От одитната институция препоръчват на правителството при необходимост да инициира законодателна промяна.

След направениште констатации в одита, от администрацията се изисква да публикува в интернет повече на информация за свободен достъп.

Сметната палата настоява да се ускори процесът по стандартизиране на вътрешния ред в различните администрации при предоставяне на достъп до обществена информация.

Необходим е анализ за полезността на публикуваната информация на Портала за консултативните съвети, препоръчват от ведомството на Цветан Цветков.

Според друга препоръка, държавната агенция „Електронно управление“ трябва да актуализира категориите информация с активни линкове към мястото на публикуването им, за да са сигурни потребителите, че тя е нова.

Потребителските интерфейси трябва да имат адаптивен дизайн и структура, да са достъпни и удобни, да има версии за хора с увреждания и английски език.

Сметната палата ще проверява дали се изпълняват изисквания, които ще отговорят на необходимостта от информация. За целта тя настоява да се правят периодични проверки по изпълнение на общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги, както и на организацията на дейността по отворени данни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:38 | 11.09.22 г.
fallback