fallback

Как е-възлагането на обществени поръчки ще свие корупцията?

В момента органите следят дали дадена поръчка протича законно, но не и дали има отворени корупционни вратички, казва Ирена Георгиева

08:26 | 10.05.19 г.

Няколко контролни органа в страната следят дали дадена обществена поръчка протича по законосъобразния ред. Те не следят обаче дали има отворени корупционни вратички и дали средствата се изразходват правилно и според нуждите на изпълнителя. Но това ще се промени скоро. Въвеждането на електронно възлагане на обществените поръчки у нас от ноември 2019 г. ще намали възможностите за корупция. Това каза д-р Ирена Георгиева, управляващ партньор PPG Lawyers, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria

Георгиева поясни, че от ноември процедурата ще се случва електронно до момента на избора на изпълнител, като след 2 години всички фази до възлагането ще протичат така.

Корупция при обществените поръчки има във всички държави от Европейския съюз, подчерта адвокатът.

„Поради самия факт, че това са бюджетни средства, които се разпределят, веднага се отварят много по-големи апетити. Борбата срещу корупцията във всяка една държава членка при обществените поръчки продължава“.

Електронното възлагане вече дава добри резултати в доста европейски страни, добави гостът, като отбеляза, че то все пак не е заличило корупцията из основи.

„Има и други варианти, включително централизираното възлагане, което отново пресича пряката връзка между възложител и кандидат-изпълнител“.

Засилването на последващия контрол у нас също е необходимо, посочи Георгиева.

Видео материал с целия разговор вижте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:31 | 11.09.22 г.
fallback