БНБ е санкционирала 5 банки за нарушения през 2018 г. В. Сега
БНБ е наложила надзорни мерки на пет български банки заради нарушения през миналата година. Това става ясно от годишния отчет на централната банка за 2018 г., който бе внесен на 30 април в Народното събрание. Кои са банките нарушители, в доклада не се споменава. Известно е, че през миналата година "Банков надзор" извърши девет инспекции на място, за да се проследи как са изпълнени дадените предписания при последните стрес тестове, последвали краха на КТБ. Така излиза, че повече от половината проверявани са получили нови надзорни мерки. Проверките са били насочени поспециално към концентрацията на кредити. "Ангажираността на ръководствата на някои банки в управлението на кредитния риск още не е достатъчна", посочва БНБ. "Запазва се необходимостта някои банки да подобрят цялостния си подход към процеса на вътрешен анализ на рисковете и адекватността на капитала", е записано в доклада.
АПИ призова за търпение заради тапите по магистралите В. Сега
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) призова шофьорите за търпение заради очакваните тапи по магистралите през празничните дни. Причина за това са продължаващите ремонти на "Хемус" и "Тракия". На "Хемус" тапи се образуват на пет места, а на "Тракия" - на четири. "В тези участъци шофьорите е необходимо да предвидят повече време за пътуване поради по-ниската скорост на движение при извършването на строителни работи и въведените временни организации или да използват алтернативни маршрути", съобщиха от агенцията вчера. От АПИ предупреждават още да се кара внимателно, "разумно и със съобразена скорост, да се спазват правилата за движение". За пореден път "за улеснение на трафика" се ограничава движението на камиони над 12 тона в последния работен ден преди трите почивни дни за Гергьовден. Освен това в участъците с ремонт ще има две ленти за Бургас и за Варна и една за София. Тази организация беше предприета от агенцията и по време на отминалите великденски празници, но въпреки това хиляди автомобили попаднаха в жестоки задръствания.
Колите у нас намаляват със 150 000 на година В. Монитор
Автомобилният парк в България намалява средно със 150 000 автомобила всяка година. Общият брой леки коли е 2 745 582, като по пътищата ни се движат над 150 различни модела. Това показват данни на МВР към началото на април тази година. Към средата на 2016 г. автомобилите са били 3 213 408, а сега три години по-късно, броят им е паднал с близо 468 хил. Кои обаче са най-разпространените марки в България. Абсолютен лидер в класацията е „Фолксваген”, като 15 процента от колите по родните пътища са на германския производител - общо 453 859 регистрирани коли, но както и при общия брой коли, тук също преобладават тези с възраст над 20 години. На второ място е „Опел” - 350 320 автомобила. В челната тройка попада и „Мерцедес”, като се оказва, че в България има регистрирани над 283 хил. автомобила от иначе тузарската марка (283 075). В топ 10 влизат „Рено” с 203 819 автомобила, „Ауди” (173 539), „Форд” (197 637), „Пежо” - 186 541, БМВ (138 857), „Тойота” (124 557) и ФИАТ – 111 847.
Спад на туристите в Банско В. Труд
По-малко туристи през изминалия зимен сезон отчитат от най-големия роден ски курорт Банско. Данните са от бизнеса, който е категоричен, че причина за спада е липсата на втори кабинков лифт. Няма как туристите да чакат 4 часа на опашка и след това да се върнат или да препоръчат курорта на роднини и приятели, категоричен бе и зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов. Най-голям е спадът при посетителите на заведения, който достига до 20%, обясни хотелиерът Георги Доманов пред БНТ. Хотелите обаче също се оплакват от по-малко реализирани нощувки, основно заради блокиране на зимния туризъм от псевдозелени организации.
Теодора Петкова e новият председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк В. 24 часа
Теодора Петкова е новият председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. На тази позиция тя наследява Левон Хампарцумян, който реши да се оттегли в края на април след успешното приключване на мандата си. Назначението на Теодора Петкова подлежи на вписване в Търговския регистър. Това съобщиха от банката „Радваме се, че новият главен изпълнителен директор е вътрешен за организацията, което показва непрестанния ни ангажимент към развитието на хората и потвърждава вниманието, което отделяме на многообразието и баланса на половете. Теодора има необходимите лидерски умения да продължи успеха на УниКредит Булбанк и се радваме да я приветстваме най-топло в новата й роля. От името на цялата група бихме искали да благодарим и на Левон за успешното управление на банката повече от 18 години.“, коментираха Николо Убертали и Джанфранко Бизани, директори на УниКредит за Централна и Източна Европа. „За мен беше чест да помогна за изграждането на най-успешната българска банка през последните години. Ще подкрепям Теодора в новата й роля и пожелавам на целия екип всичко най-добро занапред“, каза Левон Хампарцумян. Теодора Петкова и Левон Хампарцумян ще осигурят плавен преход през следващите седмици.