През 2018 г. доходите на домакинствата в България от пенсии и заплати са се увеличили с 10%. В момента българският потребител е в много по-добра ситуация спрямо до преди 2-3 години. Това каза Явор Алексиев,старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), в предаването „В развитие" с водещ Вероника Денизова.
По думите му в момента има повече хора, които работят в икономиката.
„Това означава, че доходите на домакинствата от работна заплата се увеличават. От друга страна, българските граждани дават рекорден дял от парите си за данъци", посочва експертът.
Причината за тази тенденция е свързана със заетостта, обясни той.
„Домакинствата имат повече средства заради добрия икономически растеж през последните няколко години и рекордната заетост“, посочва той.
В същото време голяма част от хората не получават заплащане, което да е обвързано с минималната работна заплата, заяви Алексиев.
В дългосрочен план доходите от пенсии няма как да спазват темпа на растеж на доходите от работна заплата заради демографската ситуация в страната, посочи още гостът.
„Процесите на изселване от по-малките населени места към големите градове в търсене на работа са нормални за България и други страни от Централна и Източна Европа. София вече е постигнала стандарта на живот на средно статистически европейски град", смята Алексиев.