fallback

Новата система за събиране на глоби в Турция блокира български камиони*

Шофьорите не могат да напуснат страната при неплатени такси

13:41 | 15.04.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Стотици камиони са задържани на границата с Турция и не могат да влязат в България. Преди няколко дни турските власти въведоха нова система за събиране на неплатени глоби и тол такси на граничните пунктове от шофьорите, съобщи БНТ.

Шофьорите, които нямат пари, оставят камионите на наказателен паркинг и тръгват пеша. И днес много водачи чакат на граничния пункт „Капъкуле", за да им занесат пари. 

Генералното консулство на България в Одрин все още не е получавало оплаквания, но е готово да съдейства, информират от Министерството на външните работи. На българска територия опашки няма, според „Гранична полиция". 

Новата система има проблем, каза пред БНР директорът на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев.

„Налице са много случаи, при които в сайта фигурира сума - да речем от 50 или 100 лири, а когато шофьорът отиде да плати глобата, му се казват съвсем други цифри – 2000-3000 лири. За да премине един шофьор, трябва да плати глобата“, обясни той.

Арабаджиев е разговарял с турската асоциация на превозвачите. Оттам заявили, че проблемът е в интегрирането на системата - пътните такси се събират от други органи, а сега са прехвърлени към Министерство на търговията и митниците.

От Съюза на международните превозвачи призовават шофьорите да пазят всички документи, за да може да се подаде обжалване, както и да сезират консулството ни в Одрин.

„Ще търсим съдействие както от министъра на транспорта, така и от министъра на икономиката. Считаме, че и по дипломатически път трябва да се сезират турските митници“, допълни Арабаджиев.

Междувременно транспортният министър Росен Желязков се срещна с посланика на Турция у нас д-р Хасан Улусой. Дипломатът информира, че системата за плащане на глоби на ГКПП работи от 11 април 2019 г. Размерът на незаплатени тол такси или глоби може да се оспорва, но според турското законодателство първо е необходимо да се заплати определеният размер, след което може да се обжалва, информира транспортното министерство.

Хасан Улусой категорично отрече пътни превозни средства да са задържани преднамерено. Той увери, че нововъдената система важи за всички – както за турски, така и за международните превозвачи, опериращи на територията на Турция.

*Новината е допълнена в 14:45 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:16 | 12.09.22 г.
fallback