fallback

Преглед на печата за 15 април

08:05 | 15.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В. Монитор

С 5,3% поскъпнаха яйцата две недели преди Великден

С 5,3% поскъпнаха яйцата на едро две седмици преди Великден и средната им цена достигна 0.20 лв./бр., сочат данни от бюлетина на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

Кокошият продукт, основен символ на Възкресението отчита най-голямо поскъпване в групата на млечните, месните и другите продукти.

Следват: пакетчето краве масло от 125 гр. с 4% до 2,33 лв./брой, брашното тип 500 с 2,3% до 0.92 лв./кг, кравето сирене с 1,2% до 6.03 лв./кг, олиото с 1,1% до 1,92 лв./кг, каймата с 0,6% до 4,83 лв./кг.

Една трета от плажовете във Варненско без наематели

Една трета от плажовете във Варненска област остават без наематели. Липсата на интерес се дължи на лошата инфраструктура и високите наеми, които обезсмислят инвестицията на концесионерите. Така 24 от общо 70-те плажа във Варненско няма да имат стопани това лято.

Един от тях е в курортния комплекс „Камчия“, където е  една от най-големите плажни ивици по морето. Миналата година плажът беше разделен на няколко зони, като наемът за всяка от тях беше по 500 000 лв., припомня БНТ.

Въпреки, че тази година цената е близо десет пъти по-ниска, отново няма интерес към 5-те плажа, на които е разделена ивицата. Плажът на „Камчия“ е и една от най-опасните, заради подводните течения, които се образуват при вливането на реката в морето.

С €600 по-евтина Škoda водим на Турция за новия завод на Volkswagen

България и Турция остават в състезанието за бъдещия завод на Vоlkѕwаgеn в Източна Европа, в който ще се произвежда Škoda, съобщиха немски медии вчера. Страната ни е с предимство, защото всеки произведен у нас автомобил ще бъде с 600 евро по-евтин, научи „Монитор“ от високопоставени членове на българското правителство. Дали у нас ще се произвеждат немски машини ще стане ясно в края на април.

Очаква се инвестицията за новия завод да е над милиард евро, но и в България, и в Турция, разходите за труд са значително по-ниски отколкото в Германия. Това е и причината сглобяваните у нас автомобили Skoda да излизат от линията за по-малко пари.

На 9 април се е провел борд на шефовете на Škoda, утре (13 април) се очаква такъв и на ръководството на Vоlkѕwаgеn, но финалното решение ще бъде взето след заседание на Надзорния съвет на VW на 28 април. Икономическата и политическата ситуация, както и липсата на членство на Турция, дават на България предимство в надпреварата.

В. Стандарт

Eurowings с два полета до София

Германската нискотарифна авиокомпания Eurowings планира да пусне два нови полета до София. Това ще стане в началото на зимния сезон 2019/20 , съобщи Еconomic.bg. Новите полети ще се са от Дюселдорф и от Щутгарт, като ще се изпълняват два пъти седмично. Те стартират от 31 октомври, но вече могат да бъдат  резервирани билети.

Глоби блокираха 300 тира на турската граница

300 камиона са блокирани на турския граничен пункт Капъкуле. За това алармираха български превозвачи, съобщи dir.bg. Причината е  в новата система за събиране на пътни глоби и тол такси, наложени на чужди граждани по време на престоя им в Турция, която влезе в сила от 11 април.

Българските превозвачи недоволстват, че за да напуснат Турция, трябва да плащат глоби, за които не знаят кога и защо са наложени.

"Взимат едни пари за глоби. За нас не е ясно тези глоби за какво са. Тук ни дават един документ, плащаме 4000 лири. Нито ни дават фактура за какво са платени тези пари, спират камиона на границата и казват: "Трябва да платиш 4000 лири". И няма гаранция, че за камиона на следващото влизане в Турция пак няма да искат 4000 лири, защото те не са обяснили първия път за какво са ги искали тези пари. Като не се платят парите, камионите стоят. В момента колеги има много, около 300 камиона стоят на границата, половината колеги нямат пари и чакат, а камионите не се пускат да излязат", заяви Димитър Димитров, цитиран от БНР.

В. 24 часа

Леките коли - в 4 групи според изгорелите газове

Леките и лекотоварните коли ще бъдат разделени в четири категории и ще получат съответния стикер според това кога са произведени, какви емисии въглероден двуокис излъчват и какви димни газове имат за дизеловите двигатели. Това предвиждат промени в наредба на транспортното министерство за техническите прегледи на автомобилите.

Кристалина Георгиева: Не се разминава и на България забавянето на растежа

"Не ни се разминава на нас забавянето на растежа. Той остава стабилен, за 2018 г. е 3,1%, но е по-бавен растеж от 2017 г. и е в контекста на общото забавяне на растежа"

Това заяви временният главен изпълнителен директор на Световната Банка Кристалина Георгиева във видеоразговор с български журналисти по време на Пролетните срещи на Групата на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ), които се провеждат тази седмица във Вашингтон.

В България работело добре, че страната е фискално дисциплинирана, че не попада в категорията на тези с ниските лихвени проценти са се натоварили с много дълг. Помагал растежът в частното потребление, където е регистрирано нарастване от 5,7% на годишна база, както и повишаването на заплати, евтини кредити.

"Хората се чувстват по-комфортно да харчат повече пари", каза Георгиева. Тя добави, че в страната ни се наблюдавали по-добри капиталови инвестиции и такива от страна на големи компании.

В. Сега

НАП се стъписа от мащабите на нелегалните превози

Националната агенция за приходите обяви, че започва проверки за съответствие между имущество и доходи на 172 собственици на микробуси, които подозрително често преминават през едни и същи гранични пунктове. Данните, които навяват съмнение за превоз на пътници "на черно", са подадени от „Гранична полиция“. Те показват, че има физически лица - собственици на десетки микробуси, които пътуват към Западна Европа поне веднъж седмично. Някои от тези граждани не са декларирали никакви доходи в последните 5 години, а същевременно притежават солиден автопарк и недвижими имоти, са установили от НАП. Недекларираните доходи ще бъдат обложени с данък, който трябва да бъде платен с лихвите.

Сделката на "Инерком" за ЧЕЗ окончателно пропадна

Казусът "ЧЕЗ" премина в нова фаза. Чешката компания окончателно се отказа от договора си за продажба на българските активи на пазарджишката фирма "Инерком". Това е съобщила говорителката на чешкото дружество Алице Хоракова, цитирана от местното издание "Лидове новини". ЧЕЗ подписа договор с компанията на Гинка Върбакова в края на февруари м.г., но сделката срещна сериозен отпор от страна на Комисията за защита на конкуренцията, която видя шанс за монопол на пазара. Така през юли КЗК отхвърли искането на "Инерком" за покупката на ЧЕЗ, тъй като компанията притежава шест соларни парка и с тях създавала заплаха за монопол. Това поставя под въпрос дали друго дружество с подобен бизнес в страната би могло да купи активите на ЧЕЗ в България. В същото време според запознати дружествата на купувача и продавача не могат да достигнат и 0.005% от цялото производство на ток у нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:31 | 12.09.22 г.
fallback