Български компании от сферата на високите технологии могат да кандидатстват за катарско финансиране, с което да разширят дейността си и да излязат на глобалния пазар. Това стана ясно по време на среща на зам.-министъра на икономиката Александър Манолев с министъра търговията и индустрията на Държавата Катар Али бин Ахмед Ал Куари и председателя на Катарските свободни зони Ахмад бин Мохамед Ал Сайед.
Договорено бе да се предостави допълнителна информация и подробни критерии как и кои компании могат да кандидатстват за подобно финансиране.
Катар заделя сериозни средства за развитие на сектора на информационните и комуникационни технологии и за тях представлява интерес привличането на компании с потенциал да растат.
„България има най-бързо развиващия се сектор на информационните и комуникационни технологии в Югоизточна Европа и това със сигурност е област, в която имаме сериозен потенциал за растеж“, подчерта зам.-министър Манолев, цитиран от пресцентъра на икономическото министерство.
Той допълни, България е сред страните с най-бърз интернет в света, а общият оборот на услугите в ИКТ сектора ни се е увеличил с 300% през последните 7 години и достигна 2,5 млрд. евро. „Всяка година българските университети подготвят над 4 000 специалисти за този сектор. Така че това е отрасъл, в който имаме сериозни традиции и надявам се, още по-голямо бъдеще“, каза още икономическият заместник-министър.
Манолев покани катарските му домакини да посетят България през втората половина на годината заедно с представители на бизнеса.
Зам.-министър Манолев е в Катар начело на бизнес делегация включваща 30 наши компании. Визитата е част от официалното посещение на президента на Република България Румен Радев в Ливанската Република и Държавата Катар. Той участва и в среща с Катарския инвестиционен фонд, по време на която бяха предложени няколко конкретни проекти за инвестиции в страната ни.
Румен Радев се срещна с представители на българската общност в Катар, която се състоя в Доха в рамките на втория ден от официалното посещение на държавния глава в арабската държава, посочват от пресслужбата на държавния глава.
В Катар живеят около 400 наши сънародници - висококвалифицирани специалисти, които работят в сектори като строителство и проектиране, въздушен транспорт, туризъм, спорт, образование, здравеопазване, научни изследвания. На срещата Румен Радев подчерта, че високата оценка за нашите сънародници в Катар е била споделена и от Н.В. емир Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани.
„Наши посланици в Катар не са само ръководителите на дипломатическите мисии, наши посланици сте всички, които сте демонстрирали изключително високо ниво в своята професия и оставяте следа след себе си – инженери, строители, музиканти, лекари, треньори. Това дава основание на Държавата Катар да гледа много по-сериозно на инвестиционните възможности в България“, подчерта още президентът.