Още управляващи са се сдобили с евтини имоти в елитни квартали В. Сега
Скандалът с апартаментите, закупени от хора от управляващите от фирма "Артекс" на цени, значително под пазарните, продължава да тресе върховете на държавата. Към щастливците вчера бяха прибавени един от ключовите зам.-министри на енергетиката Красимир Първанов и бившият дългогодишен председател на Комисията за регулиране на съобщението Веселин Божков. Според "Биволъ" те са платили за закупили имотите в престижния столичен квартал "Изток" между 600 и 700 евро на квадратен метър. Доскорошният районен прокурор на Пловдив и настоящ член на Висшия съдебен съвет Гергана Мутафова също се е сдобила с имот, но на двойно по-висока цена - около 1200 евро/кв. м. През есента на 2018 г. Красимир Първанов си купува апартамент от 150 кв. м заедно с два гаража с обща площ от 50 кв. м за сумата от 240 хиляди лева. Това прави по 616 евро на кв. м. Апартаментът в луксозния блок се намира в кв. „Изток” на ул. „Тинтява”, или на няколко пресечки от сградите, където имоти имат вече Цветан Цветанов и Цецка Цачева. Първанов е отдавна във властта. От 2010 до 2012 г. бе изпълнителен директор на „Националната електрическа компания” ЕАД.
Финансовата инспекция засече 11 нарушения при концесията на "Юлен" В. Сега
Две проверки със засечени 11 нарушения е направила Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на концесионера на ски зоната над Банско - "Юлен". Установено е и нецелево разходване на 61 203 лв. от страна на Министерството на младежта и спорта. При другата проверка - на концесията на "Юлен", на екоминистерството, са били ревизирани поръчки за почти три милиона лева. Оскъдните резултати от двете проверки са представени в отчета на одиторите за последното тримесечие на миналата година. Пълните доклади за проверките не са публикувани, тъй като се предоставят след искане по Закона за достъп до обществена информация. В. "Сега" поиска копие от документите, но от АДФИ обясниха, че проверките са били направени по искане на прокуратурата и сега тя трябва да се произнесе дали могат да бъдат предоставени или не. От резюмето на АДФИ става ясно, че спортното министерство е било проверено за законността на концесията, както и за изпълнението на самия договор. Инспектирано е било и спазват ли се разпоредбите, свързани с бюджета и финансовоотчетната дейност във връзка със сключените договори между ведомството на министър Красен Кралев и сдружението "Българска федерация по ски" в периода 2006 - 2018 година.
Само 7% от малките хотели и кръчми с е-плащания В. Монитор
Само 7% от малките хотели и заведения за обществено хранене в България използват системи за мобилни разплащания, предпочитани поради сигурността си от международните туристи, а едва 5% предпочитат да използват безконтактни. Това сочи проучване на Auka сред 1000 представители и мениджъри на барове, ресторанти, хотели, кафенета и фирми за бързо хранене в България. Според Българския статистически институт по-малко от половината от малкия и среден бизнес в хотелиерството и ресторантьорството от тях имат собствен сайт или някакво друго интернет присъствие. В допълнение, въпреки че повече от 3,91 млн. чужденци са имали поне една нощувка в България през 2018 г., компаниите от сектора в страната разчитат предимно на разплащанията в брой. Добрите новини от проучването сред българския бизнес от туристическия сектор показва, че 41% от участниците в проучването планират въвеждането на система за мобилни разплащания в следващите 12 месеца.
Българските зеленчуци изчезват В. Труд
Най-сериозно е понижението при доматите и чушките Вносът се увеличил с 15 на сто през последната година Ръстът при площите – там където дават повече субсидии Според производители реалният спад на родното производство е далеч по-голям от официалните данни на земеделското министерство Производството на традиционни за България зеленчуци като домати, корнишони и чушки намалява. Това показва годишният анализ на Министерството на земеделието, горите и храните за реколтата зеленчуци у нас през миналата година. Срив както в площите, така и в произведеното количество има при доматите. От реколтивирани 4,4 хиляди хектара през 2017 г., през миналата те намаляват до 3,9 хиляди хектара. Произведените родни домати са 148 000 тона, при 159 000 тона година по-рано. Спад има и при чушките, като за година площите, засети с тях, са се свили с 500 хектара, а родната продукция се понижава от 72 хил. тона през 2016 г., до 54,8 хил. тона през 2017 г. и 51,9 хил. тона през миналата година. Недостиг има и при българските корнишони, като реколтивираните площи намаляват със 70 хектара, а произведеното количество е едва 7300 тона при близо 12 000 тона година по-рано. Почти двойно се е свило и производството на зеле у нас пред последните две години – от 75,6 хил. тона до 47 000 тона през 2018 г.
Българските зеленчуци изчезват В. 24 часа
Шефката на Комисията по хазарта Мария Филипова и директорката на НАП - София Илиана Христова ще бъдат предложени за заместник председатели на Комисията за финансов надзор от новия шеф на регулатора Бойко Атанасов, научи “24 часа”. Мария Филипова оглави Комисията по хазарта през февруари м.г. Тя е завършила право, работила е в Агенцията за приватизация, в правосъдното министерство и във финансовото министерство. Намеренията са тя да отговаря за инвестиционната дейност на пенсионните и застрахователните компании. Илиана Христова е начело на софийските данъчни от 2013 г. До преди това ръководеше дирекция “Контрол” в НАП - София. Предложението е тя да отговаря за застрахователния надзор в КФН.