Повече от половината българи са против увеличаване на часовете за извънреден труд, показва изследване на агенция „Афис” по повод предложение за подобни промени в Кодекса на труда. Според данните от проучването за 54% от българите е неприемливо часовете за извънреден труд да се увеличат от 30 на 60 ч. месечно, а само 27% одобряват това.
Негативно отношение среща и идеята за сключване на трудови договори, при които работникът е длъжен да се явява на работа „на повикване” и да му се плаща само за отработените часове – 55% от пълнолетните българи не одобряват тази идея, а 28% я одобряват. Останалите 17% са без мнение.
По повод предложеното премахване на надбавките за трудов стаж трима от всеки четирима граждани не го одобряват, а само един от десетима го одобрява. Останалите 14% нямат мнение. Сред хората във възрастовия интервал 18-29 г., съотношението „одобрение – неодобрение“ също е доминиращо негативно (11% към 59%). Следователно може да се отхвърли предположението, че младите работници възприемат надбавките на по-опитните си колеги като дискриминация, посочват социолозите.