fallback

Посланикът на САЩ: Програмата STEM на Lockheed Martin е ключ към бъдещето

Американската компания работи съвместно с Boeing и НАСА върху разработването на ново поколение изтребители и хеликоптери

17:10 | 14.03.19 г. 2

Образователната програма на американската компания Lockheed Martin STEM (наука, технологии, инженерство и математика) е ключът към бъдещето, заяви американският посланик за България Ерик Рубин по време на среща между представители на производителя на изтребителите F-16 и български ученици. 

Рубин посочи, че благодарение на обучението в сферата на математическите и инженерните науки ще бъдат създадени редица нови професии, които в момента дори не могат да бъдат предвидени.

„България трябва да се фокусира върху STEM, чиято цел е да бъдат подготвени ученици, които да станат част от екипите, разработващи авиокосмически технологии“, подчерта посланикът.

От друга страна, директорът комуникации в Lockheed Martin за Европа, Индия и Израел Джон Нилсън заяви, че компанията продължава да развива своето сътрудничество с българското министерство на образованието и науката относно прилагането на STEM програмата в България.

„Lockheed Martin отчита около 53 млрд. долара годишно от продажби и разполага със 105 хил. служителя по света. Работим с над 50 държави и искаме България да се присъедини към тях“, сподели Нилсън.

Той изтъкна факта, че най-големият завод на компанията, извън рамките на САЩ, се намира в Източна Европа, в Полша, където се произвеждат хеликоптерите Sikorsky Black Hawk.

Lockheed Martin разполага общо с 600 производствени центрове, като един от тях, този в Южна Каролина, а не в Индия, подчерта Нилсън, се подготвя да произвежда изтребителите F-16 Блок 70 за България.

„Търсим дългосрочно партньорство с българската страна, като искаме да развиваме нашето партньорство и извън рамките на темата за изтребителите“, изтъкна още Нилсън.

Той добави, че компанията в момента работи съвместно с НАСА върху разработката на ново поколение свръхзвукови самолети, както и с Boeing за изграждането на нов тип хеликоптер, който развива скорост от над 220 възела.

По неговите думи Lockheed Martin развива и своята дейност в областта на ядрената енергия и най-вече при технологиите за производство и съхранение на енергия.

Водещият кампанията за продажба на изтребителите F-16 Блок 70 на България Джим Робинсън заяви от своя страна, че тези самолети съчетават в себе си различни напреднали технологии, а що се отнася до битки в небето, до момента F-16 нямат нито една загуба.

Специалният радар, който е монтиран към корпуса на изтребителите, им позволява да засичат обекти на далечно разстояние, както и такива под вода и под земята..

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:23 | 05.09.22 г.
fallback