Ако държавата построи складове за горива, няма как да избие инвестицията за десетки милиони. По-евтино е да се съхраняват в други държави. Това заяви в ефира на bTV изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
Той посочи още, че от асоциацията споделят мнението на министъра на икономиката Емил Караниколов - да се изследва пазарът, защото има далеч по-ефективни мерки от това да се създават държавни складове. Според Делчев сладовите наличности на горива в момента са напълно достатъчни.
„Една инвестиция в такъв склад е огромна и може да достигне десетки милиони само за един склад. В него може да се съхраняват от 50 до над 100 хил. тона“, каза още Делчев и поясни, че много по-ефективно би било да се даде възможност на фирмите да съхраняват резервите си в друга държава. Законът позволява това да става в други страни от ЕС, добави изпълнителният директор на газовата и петролна асоциация.
По думите му цените на пазара горивата не се влияят особено от такъв тип фактори като съхраняването им и наличието на повече или по-малко складове няма да даде отражение.
Андрей Делчев отново коментира, че заради новите изисквания за информацията в касовите бележки, някои бензиностанции или трябва да затворят от 1 април, или да работят, нарушавайки закона. Той поясни, че затруднението идва от компонента „изкупна цена”, защото в един и същи момент в един резервоар на бензиностанция можело да има различни партиди, които са на различна цена. Освен това разликата между покупната и продажната цена все още не е печалбата на търговеца и това ще създаде твърде тежки заблуди у потребителите, заяви още Делчев.
По темата с касовите бележки се изказа и Светослав Бенчев, експерт от Българската петролна и газова асоциация, но в ефира на БНТ. Според него има сериозен риск обектите ни да не отворят на 1 април, или поне част от тях. Според него сроковете за въвеждането на промените са изключително кратки.