Забавянето на българската икономика е следствие на общата тенденция в световен план. Това коментира пред БНР програмният директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев.
Той уточни, че към края на миналата година има осезаемо забавяне на растежа, икономическата динамика в целия свят и това не е тенденция само в България.
„Забавянето е до степен, че много икономисти говорят за това, че най-вероятно вече позитивната фаза на последния бизнес цикъл след голямата криза от преди 10-12 години приключва и светът се ориентира към следващ кризисен период“, обясни Ганев.
По думите му конюнктурата в света изглежда проблематична, а една от причините е, че хаотичиният Brexit става все по-вероятен, което пък увеличава несигурността. Другата е, че тази година ще се смени ръководството на ЕЦБ, което представлява „другото неизвестно в уравнението“. Не е ясно кой ще замести Марио Драги и каква ще бъде приемствеността. Вероятно това са и причините Европейската централна банка да се откаже от повишението на лихвите през лятото, а ще отложи тази стъпка вероятно за края на 2019 г.
По думите на Георги Ганев икономиката на страните от еврозоната е "анемична", а ЕЦБ има малко възможности да я подкрепя.
„ЕЦБ има много голям проблем. С тези нулеви лихви почти не може да води парична политика. Представете си, че наистина се обърне палачинката на бизнес цикъла или зимата вземе, че дойде, ЕЦБ е много по-малко подготвена да посрещне кризата, отколкото Федералният резерв“, каза Ганев.
Относно присъединяването на България към валутно-курсовия механизъм ERM II, а оттам и към еврозоната, в контекста на сигналите за влошаване на икономическия цикък, финансистът е категоричен, че за страната ни все още важи твърдението, че колкото по-бързо се присъединим, толкова по-добре.
„Ние сме в уникална ситуация спрямо всички останали държави, които не са част от клуба на богатите. В България повече от 20 години действа валутен борд, който вече е поел евентуалните минуси от приемането на еврото. Страната ни може да извлече само плюсове, дори при добре познатите вече проблеми на еврозоната“, каза Ганев.