Парламентарната Комисия по правни въпроси отхвърли единодушно ветото на президента Румен Радев върху част от последните промени в Изборния кодекс. 14 народни представители гласуваха „за“ повторното приемане на измененията, съобщи агенция „Фокус“.
Сега предстои ветото на държавния глава да се гласува окончателно в пленарна зала.
Председателят на комисията Данаил Кирилов обяви: „Заявявам политическата воля на ПГ на ГЕРБ и на партньорите ни, че ще предприемем законодателна инициатива, касаеща нормите за преференциалния праг. Те да бъдат такива, каквито са в действащия закон“.
Президентът Румен Радев обяви, че връща промените в Изборния кодекс за ново обсъждане на парламента на 25 февруари.
Той изтъкна, че промените лишават гражданите от възможността да гласуват преференциално за личности и привилегироват партийната воля над тази на избирателите. Освен това не въвеждат критерии за определяне на секциите при поетапно въвеждане на машинното гласуване, а прагът от триста избиратели лишава малките населени места от правото да гласуват машинно.
Измененията в Изборния кодекс минаха в парламента на 14 февруари. Според промените за евроизборите кандидатът трябва да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а за парламентарните не по-малко от регионалната квота. По този начин отпадна предишното изискване за валидност на преференцията от минимум 7% от гласовете.
След гласуването БСП напусна парламента. На 18 февруари председателят на ГЕРБ и министър-председател Бойко Борисов свика спешно заседание на Изпълнителната комисия и от партията обявиха, че ще върнат преференциите и ще задействат процедура за нова избирателна комисия.
ГЕРБ внесе нови промени в Изборния кодекс за възстановяване на преференцията.
Управляващата коалиция ГЕРБ и „Обединени патриоти“ взе решение да отхвърли президентското вето върху промените в Изборния кодекс с аргумент, че твърденията на държавния глава Румен Радев, че няма съдебен контрол, не отговарят на истината. “ Ако управляващото мнозинство приеме ветото на президента върху Изборния кодекс, това означава, че е изпълнило и нашите искания и това би било основание да свикаме Национален съвет и да си преразгледаме решението за напускане на парламента“, коментира днес лидерът на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията, цитирана от БТА.
Не сме писали мотивите за ветото, но позициите ни с президента съвпадат, посочи тя.