Дори и да живее в апартамент, който не е негов и за който не плаща наем, финансовият министър Владислав Горанов не е в конфликт на интереси. Това е решението на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, съобщава Dnes.bg. Производството на комисията беше образувано, след като Върховната касационна прокуратура разпореди проверка за жилището с площ от 180 квадрата, което се намира в луксозен частен комплекс в София.
Според комисията липсва частен интерес, който би могъл да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията по служба от страна на Владислав Горанов. И допълва в мотивите си, че при проверката е установена липса на който и да е елемент от понятието "конфликт на интереси".
Самият Горанов декларира, че ползва жилището без да плаща наем, a апартаментът е на неговия кум Иван Сариев. Финансовият министър още преди време каза, че се е съгласил да се премести там, защото децата му са се уплашили от силното земетресение в Перник, което се усети и в София, през 2012 г.
Жилището на Сариев било купено от него с инвестиционна цел, всички сметки за ползването му обаче плащал Горанов, а след промяната на закона финансовият министър бил посочил в имуществената си дкелрация за 2017 г., че живее там.
Относно оставката на подуправителя на Българска народна банка (БНБ) и ръководител на управление „Банков надзор” Димитър Костов, Горанов посочи пред журналисти, че моментът за депозирането ѝ не е особено подходящ.
„Димитър Костов можеше да изчака няколко месеца с подаването на оставка“, заяви финансовият министър, цитиран от БНР. По думите му това е отдавна обмислено решение на Костов и гуверньорът Димитър Радев се е съобразил с него. Горанов очаква до две седмици да е ясно името на новия подуправител, но направи изричното уточнение, че не е негова работа да коментира евентуалните кандидати.
„Мога само добри думи кажа за господин Костов и съжалявам, че тръгва сега. Може би трябваше още няколко месеца да изчака“, посочи Горанов в контекста на предстоящите стъпки около приемането на България във валутно-курсовия механизъм ERM II и Банковия съюз.