До месец може да бъде променен Гражданско-процесуалния кодекс, така че да бъдат защитени правата на длъжниците към банки от твърде големите правомощия на кредитните институции. Днес националният омбудсман Мая Манолова представи промени в Гражданско-процесуалния кодекс, който веднага внесе и в Народното събрание, съобщава БНТ.
Омбудсманът очаква текстовете да бъдат припознати от депутатите.
Манолова защити промените, посочвайки, че в момента банка може въз основа на едностранно издадени документи и данни от нейни сметки да осъди свой длъжник и да пристъпи към принудително изпълнение. В същото време, докато възразява, длъжникът може да остане без имущество.
Омбудсманът предлага длъжникът да има възможност да спре принудителното изпълнение с едно обикновено възражение, така че да се мине в процедура, с която да се провери дали наистина той дължи тези пари, както и дали има неравноправни клаузи, които го ощетяват. Едва тогава да се стигне до изпълнението, което иска банката, предлага Манолова, допълва bTV.
С текстовете се предлага в случаите, когато банката иска да издаде заповед за незабавно изпълнение, да предоставя пред съда и договора, въз основа на който предявява това искане и общите условия, за да може съдът да прецени дали то е основателно или не.
"В действащото законодателство е нарушен балансът между интересите на гражданите и потребителите и на икономически силните. Нещо повече действащото законодателство е изцяло в полза на банки, монополни дружества, фирми за събиране на вземания, колекторски фирми, бързи кредити, мобилни оператори, които разполагат с облекчени процедури за събиране на своите вземания", коментира Манолова.
Всичките промени, които се предлагат, ще бъдат представени в сряда в правната комисия в парламента.
Междувременно председателят на правната комисия Данаил Кирилов похвали инициативата и увери, че промени ще има, цитиран от БНТ.
Причина за бързите поправки е писмо на Европейската комисия, което дава срок от два месеца на България да коригира така законите си, че да бъде гарантирано на потребителите, че няма да загубят имущество заради съществуването на неравноправни клаузи с банките.