Около 85 хиляди фирми и юридически лица с нестопанска цел следва да подадат декларации за действителните си собственици в срока, регламентиран от законодателя – 1 февруари 2019 – 31 май 2019 г., изчисли Агенцията по вписванията.
Подаването на декларациите е необходимо по силата на Закона за мерките срещу изпиране на пари, приет в изпълнение на евродиректива 2015/849, информира Агенцията.
До момента в Агенцията по вписванията са подадени 64 декларации за действителни собственици. По 4 от тях са дадени указания, а по 40 е постановен отказ поради липса на задължение по смисъла на закона. От подалите лица само 14 са били реално задължени и съответно толкова са и вписванията.
Съгласно закона фирмите, които не следва да подават такива декларации са: еднолични търговци; еднолични акционерни дружества и еднолични дружества с ограничена отговорност със собственици на капитала физически лица; дружества с ограничена отговорност със съдружници физически лица, които притежават до 25% от капитала; събирателни дружества със съдружници физически лица.
Посочените търговци трябва да подават тази декларация само в случай, че действителните собственици са различни от вече вписаните.
Тъй като срокът за пререгистрация на юридическите лица с нестопанска цел е до 31 декември 2020 г., те могат да подават декларация за действителни собственици в 4 месечен срок след пререгистрацията.
Заявяването на информацията за действителни собственици има декларативен характер и като част от базата данни на търговския регистър е публична и всеки има право на свободен и безплатен достъп.
Агенцията припомня, че няма правомощия да дава задължителни указания по прилагане на законите.