Устойчивото увеличение на доходите няма алтернатива и това е пазарна реалност с или без избори. Нужна е конвергенция на заплатите към средните европейски нива предвид желанията на България да влезе в еврозоната. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред БНТ.
В петък премиерът обеща заплатите да се повишат с 10% и догодина.
Димитров отбеляза, че всички държави, които вече са във валутния съюз, са влезли в чакалнята на еврозоната, когато доходът им спрямо средно европейския приближава 60 на сто. В България е малко над 50 на сто в момента по паритет на покупателната способност, а не в абсолютни числа, припомни лидерът на синдиката.
Увеличение на доходите от 12-15% ежегодно прави възможно следващите четири години да успеем да достигнем 60% отношение на доходи спрямо средно европейските, при допускане, че инфлацията в България ще бъде около 2%. По думите му с такова ниво на доходите страната би могла да бъде реален кандидат за членство в чакалнята на еврозоната.
Димитров припомни, че през последните 4-5 години няма достатъчно кадри на пазара, а проблемът с демографията ни тласка в посока, която носи след себе си устойчиво повишение на доходите, коментира Димитров.
През последните години се наблюдава бавно, за съжаление, но устойчиво увеличение на всички доходи. Все още в България има демографски проблеми, както и липса на достатъчно кадри на пазара. За момента реализираните ръстове не са достатъчни, за да може да се навакса според изискванията на цените у нас.
2410 лева са необходимите средства за месечна издръжка на четиричленно домакинство, включващо двама родители и две деца към декември 2018 година. За София сумата е почти 3200 лева, показват последните данни за потребителските цени и издръжката на живот в България на Института за синдикални и социални изследвания.