Бизнесът в България до голяма степен използва неквалифицирана и нископлатена работна ръка, което създава впечатление за липса на кадри в страната, заяви Гарабед Минасян от Икономическия институт към БАН, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Ако говорим за икономическия цикъл в Европа и света, това е един въпрос, който се различава от случващото се у нас“, смята експертът.
По неговите думи кризата от 2008 г. е тръгнала от САЩ и е засегнала развитите страни.
„Винаги трябва да търсим причините ендогенно“, подчерта той, като добави: Глобалните взаимоотношения не е задължително да повлияят на развитието на по-малките икономики. Не мисля, че сме изживели положителен цикъл, който да се обърне".
„Ние не се движим в джунгла, където да проправяме пътищата и да осигуряваме движение с относителни бавни темпове“, изтъкна Минасян.
Според него в страната ни е изразен елементът на повторение.
„Сегашната ситуация в България е сходна с втората половина на 80-те години на миналия век. Тогава също нямахме застой, но развитието бе прекалено малко спрямо това на останалите държави", посочи той.
Минасян коментира факта, че брутният вътрешен продукт на Румъния е с една трета по-голям от българския, а спадът в икономиката ѝ след 2008 г. е бил по-голям от този на България.
„Това означава, че ние продължаваме да бележим застой. Средно около една трета от нашите брутни вътрешни инвестиции са насочени навън. Това е изтичане на капитал. То е в три вида – в преки инвестиции в чужбина, портфейлни инвестиции също. Българските инвестиции си струва да бъде насочени в чужбина, ако имат по-висока от вложената възвръщаемост. За последните 3-4 години у нас на глава от населението имаме два пъти повече износ на капитал, отколкото има в Румъния", подчерта специалистът.