Предложението за разделяне на осигуровките поравно между работодател и работник не е прехвърляне на тежестта, а гаранция за връщане на работна ръка от чужбина. Това е мнението на председателя на Българската стопанска камара Радосвет Радев, изказано в ефира на БНТ.
"В момента работникът е най-фаворизиран. Заплатите нарастват периодично, а нито една фирма не е постигнала подобен ръст, както този на трудовите възнаграждения", каза той.
Поводът за коментара му е предложението на основните работодателски организации финансовата тежест да е еднаква за двете страни, което беше представено вчера.
В момента вноската се дели в съотношение 60:40, като работодателите плащат по-голямата част.
Според бизнеса това няма да се отрази на заплатите, защото ще бъде компенсирано от увеличение на трудовите възнаграждения. За целта с промени в Кодекса на труда може да бъдат въведени нов тип трудови договори.
Предстои предложението за осигурителна и данъчна реформа да бъде обсъдено със социалните партньори. На такова обсъждане подлежи и искането на работодателите да се отмени задължението на работодателя да изплаща първите три дни болничен.
Радосвет Радев смята, че държавата спъва бизнеса в България по всички параметри и така гони чуждите инвеститори.
“Средата за бизнес е много компонентна и това са едни от най-досадните проблеми между държавата и бизнеса”, заяви той.
По думите му сега е най-подходящият момент частният бизнес, нуждаещ се от кадри, да намери такива, а държавата да съкрати част от разходите си, особено с увеличението на възнагражденията.
Радев е убеден, че дигитализацията на процесите се случва бавно, около 6,7% за страната, но това е и средният процент за ЕС. В същото време дигитализацията е важна част за държавите, които се конкурират за инвеститори.
“За конкурентоспособността на България като инвестиционна дестинация това е важно, защото вече на много места това е аргумент да инвестираме или не. Зад цифровизацията се гарантира и транспарентност, теоретичен модел на по-малка корумпираност, и тези неща, като обработване на документите, имат значение”, посочи председателят на Българската стопанска камара.