fallback

Преглед на печата за 22 януари

07:59 | 22.01.19 г.

Новите български граждани не говорят български В. Сега

С всяка изминала година напливът от желаещи да станат български граждани по произход се увеличава, а все по-малко от тях знаят български език. Редно е те да владеят поне ниво А2, стана ясно от думите на вицепрезидента Илияна Йотова, която е упълномощена да дава гражданство. През последните няколко години ресорната комисия към вицепрезидента е разгледала преписките на около 22 000 кандидати. На въпрос на "Сега" колко са молбите за гражданство срещу инвестиции, тя отговори, че такива почти няма. Йотова предлага процедурата за издаване на удостоверения за произход да бъде премахната. Тя обаче не срещала разбиране от останалите институции. През миналата година прокуратурата арестува и обвини ръководството на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), като обяви, че са вземали пари от чужденци, за да им вадят бележки, че имат български роднини. 

Общината в София си измисли 17 на сто по-чист въздух В. Сега

Качеството на въздуха в София се е подобрило благодарение на предприетите от Столичната община мерки за справяне с проблема. Това се разбра от изявление на зам.-кмета по околната среда Йоана Христова пред БНТ. Според нея усилията на кметството вече давали резултат и довели до намаляване със 17 на сто на превишението на фини прахови частици във въздуха през м.г. спрямо 2017 г. Сред успешните инициативи Христова посочи системата за ранно известяване за мръсен въздух, обновяването на обществения автопарк с нови автобуси, миенето на улиците с вода, въвеждането на зелен билет от 1 лв. в дните с най-мръсен въздух, както и строежа на третия лъч на метрото. Всъщност досега т.нар. екобилет е въвеждан само два пъти, откакто съществува програмата на СО, въпреки че дните с мръсен въздух са били многократно повече. Разширяване на метрото също реално няма, тъй като новият диаметър още не е готов. Самият строеж засега носи главно проблеми за околната среда. Христова призна, че в събота в София за пореден път е отчетено превишение на фините прахови частици, което било с 2,4 пъти над нормата. Такова обаче не се наблюдавало в неделя, поради което не били налице предпоставките за пускането на зелен билет.

Дрон пръскачка показват на „Агра 2019”, пести време и пари В. Монитор

Дрон, който пръска насажденията, ще бъде показан по време на международната селскостопанска изложба „Агра” тази година в панаира в Пловдив. Нововъведението пести разходи на гориво и вода, като увеличава добивите с по-прецизна обработка. Дронът пръскачка има и висока производителност, която достига до 250 декара на ден. Концепцията да се съчетае модерните технологии с по-високата ефективност е залегнала в експонатите на повечето фирми в изложението. По време на „Агра” фермерите ще намерят и оборудване за преработка на суровини, ако искат да затворят цикъла на производство и да предлагат готови продукти. Тази възможност им дава разширената технологична зона на  Международната изложба „Фудтех“, презентираща иновации за хранителната индустрия - машини за обработка на суровини, за производство на храни, за сортиране, пакетиране и етикетиране.

Тайни клиенти ще проверяват обслужването в ЧЕЗ В. Труд

„ЧЕЗ Електро България“ АД ще възложи на независима организация да проведе проучвания от типа „таен клиент“, за да провери спазват ли се стандартите на дружеството за обслужване на клиенти. Освен върху ефективността и качеството на работата, проучването акцентира и върху спазването на корпоративните стандарти при предоставяне на услуги в центровете за обслужване на клиенти, на информационната линия 0700 10 010 и имейл info@cezelectro.bg като канали за комуникация с потребителите, съобщиха от пресцентъра на компанията. В 77,1% от обажданията е търсена информация, свързана със задължения, срокове и места за заплащане на сметките. Потребителите използват телефонно обаждане и за да се информират за предлаганите от „ЧЕЗ Електро България“ АД услуги, както и да заявят използването им. Най-често заявяваната услуга по телефона е „проверка на сметка“. През изминалата година броят на приетите заявления за проверка на сметка надвиши 57 000.

Разглеждат отделно финансовите отчети, облекчават фирмите при вписванията В. 24 часа

През 2018 г. забавянето било преодоляно чак през октомври Годишните финансови отчети на фирмите ще се разглеждат отделно от другите заявления. Това предвиждат обявени за обществено обсъждане промени в закона за Търговския регистър. Това се отнася и за декларациите, които се подават от фирми без дейност. От 1 януари 2018 г. те са освободени от изготвянето на отчет, но трябва до 31 март да подадат декларация в свободен текст и без такса, че не са развивали дейност. Мотивът за предложената промяна е да се преодолее забавянето при обработването и разглеждането на всички категории по вписвания, заличаване и обявяване. В аргументите е записано, че тъй като е пропуснато да се уточни как се разглеждат декларациите на фирмите, които не развиват дейност, към април 2018 г. се натрупала забава от около 20 дни при разглеждане на заявленията, която е била преодоляна чак през октомври 2018 г., и то в резултат от полагане на извънреден труд от служителите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:08 | 07.09.22 г.
fallback