fallback

Съдът разреши изграждането на нова ски зона в Северозапада

Към бъдещия туристически комплекс зона „Миджур” вече има заявен интерес и се очаква в идните месеци строителството да започне

17:41 | 02.01.19 г. 7

Върховният административен съд остави в сила екологичната оценка за туристическа ски зона "Миджур", изготвена от РИОСВ в Монтана, предаде БТА. Решението е окончателно.

Оценката бе обжалвана от Асоциацията на парковете в България последователно в Административния съд в Монтана и във ВАС с аргумент, че се застрашават местообитанията на риса, кафявата мечка и европейския вълк. И двете съдилища отхвърлиха тези аргументи и потвърдиха екологичната оценка, изготвена от РИОСВ в Монтана, посочиха от инспекцията.

Туристическата ски зона „Миджур” трябва да бъде изградена от частни инвеститори в Западна Стара планина край връх Миджур, който е най-високият в тази част на Балкана със своите 2168 м.

От РИОСВ-Монтана посочват, че към бъдещия туристически комплекс вече има заявен интерес и се очаква в идните месеци строителството да започне.

Ски зоната ще бъде разположена над село Чупрене, което е на 20км от Белоградчик. Биосферният резерват „Чупрене“ няма да бъде засегнат, но около 1/4 от ски зоната попада в защитена зона „Миджур“. Проектът е замислен още през 2012 г. и е включен в стратегията за развитие на туризма в региона. От Сдружение за дива природа "Балкани" сигнализираха още през 2016 г., че Общият устройствен план ще увреди природозащитния статус на важни животински видовеи, но според РИОСВ- Монтана предвижданията на проекта за Общ устройствен план на туристическа и ски зона "Миджур" са съобразени и не влизат в противоречие с други съотносими планове и програми.

Според първоначалната идея ще има 14 ски трасета с обща дължина 16 км. За начинаещи скиори ще бъдат изградени 3-4 учебни площадки (плаца), където ще има ски училища, заведения за хранене и напитки, наем на ски оборудване – ски обувки, ски за спускане, щеки и др.

Предвиждат се различни съоръжения и приспособления – лифт(ове), влекове, пейки и маси, беседки, наблюдателници и места за пикник. Ще бъдат осигурени условия за целогодишен туризъм в Белоградчик и региона, което според инвестиционните планпве ще повиши заетостта в северозападния регион.

В момента на територията на община Чупрене няма съществуващи ски писти. Трябва обаче да отбележим, че изграждането на нова ски зона на подобна надморска височина е доста рисковано начинание предвид промените в климата от последното десетилетие. Дори курорти като Банско и Боровец, които имат и писти на по-големи височини, разчитат основно на изкуствен сняг, за да осигурят комфорт на любителите на зимните спортове. Друга любопитна подробност е, че Общият устройствен план на туристическа и ски зона "Миджур"  е изготвен от архитект Емил Леков, който е изготвил и плана за ски комплека в Банско. 

В новата ски зона „Миджур“ ще бъде монтирана система за изкуствен сняг за всички ски писти от 900 до 2000 метра надморска височина, но трябва да кажем също, че това никак не екологично, нито пък евтино. 

Общо очакваните разходи за проектиране и строителство са за над 354 хил. евро. Около 34 млн. евро пък ще отидат за съоръженията. Според изготвените прогнози очакваните общи разходи за реализация на предвидените в Общия устройствен план намерения, разчетени за периода 2018 - 2030 г., се очаква да достигнат близо 53 млн. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:53 | 13.09.22 г.
fallback