Разходите на работодателите за труд продължават да се ускоряват и през третото тримесечие на 2018 година след забавянето, отчетено за периода януари-март, сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 8,9% спрямо третото тримесечие на 2017 година.
Индексът на разходите за труд е краткосрочен икономически показател, имащ за цел да отразява тримесечното изменение на разходите на работодателите за един отработен час от наетите лица по трудово или служебно правоотношение.
Увеличението в индустрията е с 9,6%, в услугите - с 6,8%, и в строителството - с 10%.
По икономически дейности през третото тримесечие на 2018 г. най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в секторите „Култура, спорт и развлечения“ - с 15,6%, „Образование“ - с 14,8%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 13,7%. Най-нисък ръст на общите разходи за труд е отчетен в икономическите сектори „Операции с недвижими имоти“ - с 1.2%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - с 2.5%, и „Финансови и застрахователни дейности“ - с 4.4%.
От юли до септември тази година на годишна база разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 8,6%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 10,3%. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 15% за „Култура, спорт и развлечения“ до 1,8% за „Операции с недвижими имоти“.
По данни на Евростат за последните 2 години разходите за труд растат с 20,4% в бизнес сектора и с 21,4% като цяло, като България е на 2-ро място след Румъния в ЕС по този показател. Със сходни темпове за периода растат възнагражденията в Литва, Латвия, Унгария и Естония.